SKAM

15. ledna 2017 v 21:00 | Kiara |  Ostatní dojmy

Norský seriál o dospívajících studentech střední školy v Oslu. Jak těžký a složitý občas může být život obyčejného teenagera? SKAM vypráví příběhy o přátelství, rodině, lásce, a to ze všech dobrých i špatných stránek.


Na tento seriál jsem narazila už kdysi, ale nemohla jsem se dopátrat, kde bych se na něj mohla podívat, tak jsem ho na chvíli nechala ladem. Ale teď, když se kolem něj začalo mluvit, jsem si řekla, že ho zkusím najít znovu. A povedlo se!

Hudba v tomto seriálu se skládá převážně ze známých, moderních písniček. Každopádně mě velice překvapilo, a mile potěšilo, že dost často je v seriálu prostě a jednoduše ticho. Postavy třeba mlčí, ale nehraje žádná hudba. A mně to hrozně vyhovovalo. Přislo mi to takové přirozenější, než kdyby se všude snažili něco pustit, jen aby nebylo ticho. Jsem ráda, že se toho nebáli.

Herce vůbec neznám. Ještě aby ano, když jsou všichni z Norska. Většina z nich hraje výtečně. Asi jediný, kdo mi nesedl, je William. Přišlo mi, že kluk, co ho hrál, to absolutně neuměl.
Bylo až neuvěřitelné, jak byli všichni krásní, přestože nebyli dokonalí. Třeba ty holky, většina z nich nebyla třeba úplně hubená, jak jsou třeba herečky v amerických filmech, neměly dokonalou pleť, občas byly rozuchané a měly mastné vlasy, kluci taky, ale i tak mi všichni přišli úplně nádherní.
To mě přivádí k dalšímu bodu, a to k té uvěřitelnosti ve vzhledu. Často se stalo, že holky nebyly vůbec namalované, neoblékly si nejlepší hadry každý den a tak. Všichni byli tak přirození. Jako byste viděli nějakou svoji spolužačku, co občas do školy přijde s křivou linkou nebo ve vytahaném svetru, protože nemá svůj den.

Většinu postav jsem si samozřejmě zamilovala. Ano, budu se opakovat, ale všichni mi přišli ohromně reální. Každý měl svoje chyby, silné stránky a osobitý charakter.
Mými oblíbenci se stali Isak, Christoffer a Noora. Nechci vám o nich moc prozrazovat. Řekněme jen, že mám špatný vkus na kluky a že Noora je prostě fajn holka, se kterou bych se jednoznačně chtěla kamarádit.

Christoffer. No nemilujte ho.

Každá série vypráví o jiném studentovi, přestože třeba pořád tak nějak sledujeme všechny. V první sérii (11 epizod) to byla Eva, v druhé (12 epizod) Noora a ve třetí (10 epizod) Isak (doufám, že to neberete jako spoiler). Kdo ví, kdo to bude v sérii čtvrté.
Dějově je seriál fajn. Prostě reálný. To je velké plus tohoto seriálu. Všechno je tak uvěřitelné, že jsem se často cítila, jako bych byla s postavami v Oslu a řešila ony problémy s nimi.
Přestože každá epizoda je jinak dlouhá, některé mají třeba jen dvacet minut, jiné dosahují délky až ke čtyřiceti, nic není uspěchané. Naopak, dost často seriál obsahuje scénky, kdy postavy jen stojí a mlčí, jako když přemýšlí, co mají říct nebo udělat. Opět to dodává na reálnosti, prohlubuje atmostféru a já jen usilovně přemýšlím, jestli seriál náhodou není z části improvizovaný.
Ač by se třeba mohlo zdát, že seriál o životě teenagerů bude nudný, musím vás vyvést z omylu. SKAM je všechno, jen ne nuda. Všechny ty vztahy a láska, přátelství a škola, běžné konverzace mezi holkami a kluky, to všechno zde najdete. Ale podle mě jsou na tomto seriálu nejdůležitější ty emoce, které z něj přímo sálají.

Osobně se mi nejvíce líbila třetí série, asi jako všem na internetu. Ta byla opravdu výborná a měla jsem chuť si ji pustit znovu hned potom, co jsem ji viděla. První séria byla fajn, druhá trochu slabší podle mě, ale to bude tím, že se tam hodně vyskytovala nejmenovaná postava, kterou jsem si vůbec neoblíbila.

Pokud vás tato nadmíru pozitivní recenze nepřesvědčila o tom, abyste si SKAM okamžitě šli pustit, tak jsem jako blogerka naprosto selhala. Fakt to stojí za to, i přesto, že polovina seriálu je zatím jen s anglickými titulky a norština je jazyk, na který nejsem ani trochu zvyklá.
Jsem z tohoto seriálu opravdu nadšená. Doporučuji ho všem, prostě jej musíte vidět.

A Isak. C'mon! Tohle si nemůžete nechat ujít!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 FelixI FelixI | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 13:22 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

2 Ev. Ev. | Web | 18. ledna 2017 v 21:15 | Reagovat

Právě koukám na Gossip girl a už se blížím ke konci, takže jako další seriál bych mohla zkusit tenhle, i když teda sever moc nemusím, ale myslím, že šanci bych tomu dát mohla :D v tvém podání to zní fakt zajímavě :)

3 thebluebell thebluebell | Web | 21. ledna 2017 v 19:32 | Reagovat

Krásná recenze, donutila mě se podívat :-)

4 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 28. ledna 2017 v 13:21 | Reagovat

Doprčic, nalákala jsi mě, ale angličtina není má silná stránka :-D Bude to někdy česky? Musí! :-D

5 Kiara Kiara | E-mail | Web | 28. ledna 2017 v 17:11 | Reagovat

[4]: Neboj, já taky nejsem zrovna angličtinář, ale jak je to ze školy a tak, nejsou tam žádná těžká slova. Každopádně asi polovina seriálu už je přeložená i do češtiny a aktivně se stále překládá :)

6 Kory Kory | Web | 18. února 2017 v 16:21 | Reagovat

Úplně souhlasím s reálností a věrohodností, a hudbou taky, to mi na tom přijde skvělé. Ale ty holky řeší úplně stupidní problémy, je mi jich líto, že maj takovej nudnej život... jakože ne, že by mě seriál nebavil, ale fakt bych pořád nechtěla řešit jenom kluky...
Ze začátku mi všechny přišly jako hrozný čubky, hlavně Eva, a Nooru jsem měla ráda, že byla taková veselá, ale ve druhý sérii byla Eva úplně dobrá a naopak Noora byla děsná, jak furt jenom mlčela a čuměla a byla hrozně depresivní. Chtěla bych, aby ta další série byla o Sanně nebo Vildě nebo Chris, ale to se asi nesplní, mám ten dojem. Nevím proč. Třeba je to špatný dojem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama