Psychickou nemoc řešit hrubou silou?!

2. prosince 2016 v 1:26 | Kiara |  Nezávislé myšlenkové pochody

Právě jsem si přečetla na seznam.cz fakt zvláštní článek. Odkaz máte TADY, ale pro ty, co by to nechtěli číst, vám to trochu shrnu. Sedmdesátiletý chlap žádá o radu, co má dělat, když jeho dcera trpí obsedantně kompulzivní poruchou (člověk má svoje rituály, je přehnaně čistotný atd.) a on na stará kolena chce mít klid. Dokonce přemýšlí, že by se odstěhoval, takže by na to nechal svoji manželku samotnou!
A nejde ani tak o to, že ten pán přemýšlí, že by utekl. Věřím, že to musí být opravdu strašná situace a prostě už neví, co má dělat. Ale nejhorší na tom je ta rada od pana Hausmanna. O tom chlápkovi sice nic nevím, ale doopravdy si po přečtení jeho "rady" nedokážu představit, jak se takový člověk dostal k psaní rad ostatním lidem, když má tak neobjektivní a bezpáteřní názory.


Opět ve zkratce; radí, aby pán nastolil v domě řád hrubou silou. Přirovnává to k psovi, který se taky pomocí hole zkrotí. A jako jsme ve středověku, abychom používali násilí na duševně choré? Z článku je však víc než patrné, že pan Hausmann si z minulosti rád bere příklady. Protože v minulosti bylo všechno lepší a ta dnešní mládež a tak dále. Už mi tam jen chybí, aby se vrátili komunisti.


"Volba jejího zaměstnání (psychologie) je pro dnešní dobu plnou zahradničících kozlů charakteristická. V pořádném oboru (například technika nebo matematika) by jí to neprošlo." - Tady jde vidět, jak pán dávající své skvělé rady pohrdá psychologií a ze zbytku článku zřejmě obecně psychicky nemocnými lidmi. Působí to na mě tak, že si nepřipouští, že by někdo měl v sobě problém, který by se dal považovat za pravou nemoc a který by pár facek nedokázalo napravit.

"Vyčítat Vám dnes, že jste ji měl před třiceti lety více řezat, je pozdě. Dříve bylo takových diagnóz mnohem méně nebo se jejich nositeli prostě nevyplatily." - Ano, protože lidi s depresemi, anorexií, bulimií, maniodepresí, hyperaktivitou nebo i třeba tou obsedantně kompulzivní poruchou těmito stavy trpí jenom proto, že se jim to dneska vyplatí.

"Nevím, kolik máte ve svém věku v sobě síly, ale s lidmi jako Vaše dcera se musí jednat "po staru", rozumějte - hrubou silou. Nelze je tolerovat jako nemocné (to by Vám musela politicky korektní vláda nějak kompenzovat vzniklé újmy), ale násilím jim vykázat své místo." - A kdy začnete, pane Hausmann, sbírat podpisy na petici, aby se v ústavech pro duševně choré znovu zavedla léčba elektrošoky? A sice nevím, jak je to s invalidním důchodem, který dcera podle článku má, ale podle mě slouží k tomu, aby rodina dostávala nějaké příspěvky, není to tak?

"Lze to naučit psa (holí), jistě tedy i člověka. Před fyzickou bolestí každý couvne." - Pravda, právě proto se třeba mučily ženy před mnoha stoletími, aby se přiznaly k čarodějnictví. A přiznaly se, i když nebyly žádné čarodějnice, protože chtěly raději zemřít, než aby snášely pořád dokola tu bolest.

"Připouštím, že z moderního lékařského hlediska jsem asi mimo,..." - Konečně věc, na které se shodnem, pane Hausmann.

"Vyhrožuje skokem pod vlak? Manipulaci s okolím tito lidé ovládají skvěle." - Ale prosím vás, lidi s psychickým onemocněním nevyhrožují sebevraždou, protože chtějí s někým manipulovat (přinejmenším zdaleka ne všichni), ale proto, aby je někdo zachránil. Aby věděli, že někomu na nich záleží. V horším případě je to oznámení holého faktu.

"Navíc (vím, že jsem cynický, ale jinak se ničeho nedobereme) máte ještě syna, a tedy smysl života případně i bez existence dcery." - Jo, hele, na co vlastně potřebuješ dceru, když máš ještě syna? Vždyť takhle přece rodičovská láska funguje, ne? Dokud je aspoň jedno dítě naživu, je to v pohodě!

"Leoš Janáček tak zhruba ve Vašem věku, když se potřeboval odpoutat od manželky, nalezl pro prevenci manželčiných výčitek geniální omluvu: "Věnoval jsem ti celý život, tohle mám od Boha nastavený čas a v něm mě, prosím, už nechej na pokoji"." - Leoš Janáček byl kurva hudební skladatel, který se zřejmě odpoutal od manželky, aby mohl dělat to, co ho naplňovalo, ne aby vzal roha od své duševně nemocné dcery a nechal ji na krku samotné manželce!

Je mi jasné, že radit někomu v tak ošemetné situaci musí být těžké, ale tohle je prostě podle mě fakt špatná rada. Myslím si, že pán, co žádal o radu, by měl zajít právě za nějakým psychologem nebo prostě odborníkem, který by mu rozhodně poradil lépe, jak situaci vyřešit. Lépe než neznámý maním na internetu.

Útěk podle mě není řešením. Copak dcera nechodí k nějakému psychiatrovi? Nedostává prášky? Nevypomáhá jim jejich syn? Ono při nejhorším existují ústavy pro podobné případy, kde se těmto lidem dostane odborné péče. Ale nechat v tom manželku, ať se s tím vypořádá sama? To je podle mě zbabělost.

Omlouvám se, ale když jsem ten článek přečetla, hrozně mě to namíchlo. Ani nevím, jestli je to myšleno vážně. Kéž by to tak nebylo. Protože jaký sedmdesátiletý pán vůbec ví, jak se ty internety používají? No ale i kdyby, tak z toho, že se něco takového objevilo na populárním webu jako seznam, je mi vážně smutno.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 5. prosince 2016 v 7:18 | Reagovat

Bože...nechci být sprostá, ale teď to namíchlo i mě :D

Spíše nechápu, jak to, že takový člověk nedostal padáka.

2 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 5. prosince 2016 v 7:22 | Reagovat

Ježiši...doufám, že ten chlap nemá děti :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama