11 věcí, které by si introverti přáli, aby ostatní věděli

13. prosince 2016 v 1:49 | Kiara |  X věcí, které...
Ahoj!
Tyto články "X věcí bla bla bla" mě opravdu baví psát, dokonce jsem přemýšlela, že bych pro ně založila samostatnou rubriku. Jen netuším, jak by se nazývala. Takže pokud by vás něco napadlo, dejte mi určitě vědět do komentářů.

Osobně se považuji za introverta. Nejen sama, ale i okolí to o mně tvrdí. Popravdě, někteří mi dokonce říkají asociál, ale to mi přijde trochu přehnané. Jsem si jistá, že spousta lidí, co navštěvuje můj blog, jsou také introverti, protože celkově na mě většina blogerek takto působí, takže mi určitě aspoň u některých bodů dáte za pravdu.
Tak, to by bylo na úvod. Pusťme se tedy rovnou do toho.


1. Mlčení je naprosto v pořádku
Nepřijde mi nijak trapné nebo tak, když třeba sedím v autobuse s kamarádem, chvíli si povídáme a pak nastane "trapné ticho". Pro mě je tak nějak mlčení přirozenější jak mluvení a vůbec mi nevadí. Proto se třeba ani povětšinou nesnažím znovu navázat konverzaci.

2. Ne, nejsem naštvaná
Spousta lidí si myslí, že jsem se na ně nějak naštvala jen proto, že jim třeba odpovím jen přikývnutím nebo krátkou odpovědí. Není to tak. Prostě jsem jen stručná a nepovažuji za důležité, abych mluvila víc.
Stejně tak to dopadá, když přemýšlím a mám naprosto neutrální výraz. To je můj přirozený obličej, prosím, nemůžu za to, že působím naštvaně. Neberte si to tolik osobně.

3. Nevadí mi být sama
Někteří si nedokáží představit, že by strávili jediný den osamotě, aniž by promluvili s jediným člověkem. Já takto trávím klidně i celý víkend. A vůbec mi to nevadí. Neznamená to totiž, že bych byla osamocená. Ráda si pobudu sama u seriálu a nevytáhnu paty z domu, mluvím jenom se psem a jsem spokojená.


4. I já někdy mám potřebu jít mezi lidi
Jsem sice ráda sama, každopádně i já někdy mám chuť vyrazit ven s přáteli, občas dokonce na nějakou oslavu nebo tak. Řekla bych, že tolik času, co chtějí extroverti strávit s lidmi, potřebují introverti strávit sami a naopak.
Co z toho plyne? Nezavrhujte mě a zvěte mě ven nebo někam. Někdy vás možná odmítnu, ale někdy budu hodně ráda. Záleží podle mé momentální nálady. A opět, neberte si to nijak osobně.

5. Promiň, že na tebe tak zírám
Pozorování lidí patří k mým koníčkům. Nejen jako inspirace do povídek, ale ráda obdivuji pěkné líčení, krásnou barvu vlasů nebo zářivé oči. Přemýšlím, co asi vedou za život a tak. Taky mnohdy, když zrovna nemám sluchátka, odposlouchávám cizí rozhovory. Já vím, že se to nemá, ale když ty lidi neznám, nikomu to přece neublíží.
Ale nepleťte si to s navazováním očního kontaktu. Má to probíhat "na tajňačku". Ani když s někým mluvím, tak se mu pořádně nedívám do očí. Prostě to nedokážu, přijde mi to hrozně nepřirozené.

6. Potřebuju víc osobního prostoru
Když u mě někdo stojí blíže jak půl metru u přátel a tak metr u známých či cizích, musím trochu poodstoupit. Dělám to automaticky, není mi to příjemné. Stejně tak mě prosím neobjímejte jen tak zničehonic, bez jakéhokoli důvodu nebo aspoň varování. Nepovede se vám to.


7. Jakmile budu mít co říct, řeknu to
Pokud budu chtít říct, co si myslím, řeknu vám to. Ale pokud mě k tomu budete nutit, moc vám toho nepovím. Je to jednoduché. Protože na mě zbytečně strhnete pozornost, když se mě ptáte na názor. Věřte mi, já se ozvu, jestli budu chtít. Jde o to, že si všechno promyslím, mnohdy si věty přesně zformuluji dopředu, a pokud to bude důležité, pak promluvím. Dost lidí plácá blbosti, protože nad tím tolik nepřemýšlí. Já raději budu mlčet, než abych řekla hloupost.

8. Raději píšu než volám nebo mluvím
Nevolejte mi. Proč nestačí poslat SMSku? Nebo napsat na facebook? E-mail? Jen ne volat. Nebo dokonce mluvit face-to-face. To je na mě moc velká interakce, kterou si dovolím jen se svými nejbližšími.
A nejhorší jsou neznámá čísla! Raději budu o hladu, než abych zavolala a objednala pizzu. Písemná domluva je pro mě mnohem přijatelnější, aspoň se nijak nezakoktám, všechno si lépe promyslím a není to na mě prostě takový tlak.

9. Většinou mi nevadí jenom poslouchat
Klidně pořád něco mluvte, nevadí mi to. Je mi to příjemnější, než abych musela mluvit já. Jasně, občas chci třeba taky něco přihodit, ale nebojte, nebudu váš monolog přerušovat moc často. Co vám chci říct, vám řeknu v prvních pěti minutách naší konverzace a pak už můžete mluvit, o čemkoli chcete vy.

10. Miluju diskuzi o vážných a hlubokých tématech
Nebojte se se mnou mluvit o tajemstvích vesmíru, o svých nejtajnějších přáních a snech nebo o tom, zda jste pro či proti potratům. Je velká pravděpodobnost, že už jsem o tom někdy přemýšlela a zajímá mě váš pohled na věc.


11. Občas se ptám na dost zvláštní věci
Hodně přemýšlím. Fakt hodně. O všem. Takže se vůbec nedivte, když se vás zničehonic zeptám:
"Co když všichni vidíme jinak barvy, ale nevíme o tom, protože je nazýváme stejně? Třeba je tvoje modrá moje červená!"
"Je znaková řeč stejná pro všechny země? Jakože by se hluchý Čech a hluchá Španělka domluvili?"
"Kdyby se mořská pana pářila s kentaurem, co by z toho vlastně vzniklo?"
A je mi úplně jedno, že jsme se zrovna bavili, kam si půjdeme dát oběd.

V jakém bodě jste se našli? A co byste přidali za sebe?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rea Rea | Web | 13. prosince 2016 v 10:27 | Reagovat

Ja sa do kategórie extrovert/introvert zaradiť neviem :D Som asi niečo v strede.  Občas si vyjdem s priateľmi von a niekedy chcem, aby mi proste všetci dali pokoj :D Ale to bude asi mojou dosť komplikovanou povahou...
V niektorých bodoch som sa preto aspoň kúsok nasla... Napríklad ticho mi nevadí, ale iba v prípade, že daný človek je môj naozaj dobrý kamarát. Ak to tak nie je, snažím sa celu dobu rozprávať, hoci aj o úplných somarinach :-D Takisto na pekne strávený víkend si poväčšinou vystačím aj sama :)
Ale na druhej strane milujem telefonovanie :D som schopná volať s niekym aj kľudne dve hodiny a mam to radšej ako napr. Facebook. Nemusím namáhať prsty :D
Každopádne to bol veľmi pekný článok a súhlasím s tebou, že sa v ňom nájde určite dosť ľudí :)

2 Miwa-chan Miwa-chan | 13. prosince 2016 v 17:38 | Reagovat

Moc pěkný článek :)
Já jsem hodně velký extrovert, ale občas se mi stává, že se chovám v pár věcech jako introvert (například dávám přednost víkendům strávených doma než někde s kamarády)
Nicméně, myslím, že už od malinka mám jakési zalíbení v introvertech. Zatím téměř všechny mé kamarádky byly/jsou introverti a popravdě, rozumím si s nimi více než s jinými extroverty :D

3 Ev. Ev. | Web | 16. prosince 2016 v 0:27 | Reagovat

Já na lidi nepůsobím ani tak naštvaně jako spíš namyšleně, když se s nima nebavím :D Někdy mě to docela mrzí, ale když nemám náladu mluvit, tak nebudu mluvit s nikým :D
Taky pozoruju na tajňačku cizí lidi, ne pořád, ale někdy jo a oční kontakt navázat neumím. Placák, brácho, vím, jak se cítíš :D i když poslední dobou se to docela učím a už mi to přijde i malinko přirozený :D
A to s tim voláním? Omg jak já ti rozumím, já když jsem si měla shánět práci, no to bylo hrozný, někam zavolat? Ani náhodou... :D No nakonec jsem to nějak zvládla, ale byl to dost horor. Hodně se telefonování vyhýbám a když to jde, tak píšu maily a smsky, cizí čísla zásadně neberu, když je to důležitý, napíšou zprávu - odzkoušeno :D
A občas taky přemýšlím nad podobnýma divnýma věcma, jen moc nemám s kým to probrat, všichni na mě divně koukají :D

4 Alice Alice | Web | 17. prosince 2016 v 6:34 | Reagovat

Naprosto souhlasím!

5 smartly smartly | E-mail | Web | 23. prosince 2016 v 0:57 | Reagovat

Hm, sranda. Predpokladám, že na tú znakovú reč už odpoveď poznáš :)
Tiež mi víria hlavou divné otázky. Som si ich aj začal značiť. Tak ak by ste už na niečo poznali odpoveď...

Našiel som v záhrade šuter z kozmu. Za koľko sa na čiernom trhu predáva kilogram?
Čo vznikne, keď skrížime zombie s upírom?
Keby som si adoptoval mimozemšťana, aké mám uviesť na občianku pohlavie?
Čo jedia kanibali vegetariáni?
Našiel som v záhrade šuter z kozmu. Za koľko sa na čiernom trhu predáva kilogram?
Prečo sa kedysi ľaváci násilne prerábali na pravákov?
Prečo ľudia a zvieratá zívajú?
Prečo sa muž môže vzmužiť, ale žena sa nemôže vzženiť?
Keď vedci vyšľachtia sladkú trávu, bude nám kravička dávať kondenzované mlieko?
Čo si slepí od narodenia predstavujú pri sexe?
Ak moja mačka uloví susedovho drona, má sused právo na náhradu škody?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama