Zootopia

6. září 2016 v 16:16 | Kiara |  Ostatní dojmy

Judy se už jako malá vždy toužila stát policistkou, aby mohla svět udělat lepším. Jenže jak by mohla, když je jenom malým zajícem? Avšak ani předsudky ji od jejího snu neodradí. Tvrdě na sobě dře, až se nakonec stane premiantkou třídy. Následně je poslána do hlavního města Zootopia, kde všechna zvířata pospolu žijí v harmonii. Jak se jí bude dařit v její práci? A je Zootopia opravdu městem harmonie a tolerance?


V prvé řadě naprosto nechápu, proč čeští překladatelé nazvali tento film Zootropolis. Vždyť Zootopia očividně vznikla ze slov Zoo a Utopie, což značí ideální společnost, v tomto případě zvířecí. Zatímco český název zřejmě vznikl z Metropole, což je "jenom" významné město (děkuji ti Wiki). Takže se tím podle mého pohledu docela dost mění význam. Mezi utopií a metropolí je totiž rozdíl.
Já chápu, že nad tím děti nepřemýšlí, že možná ani většina starších, co by nad tím dokázali přemýšlet, ale mě to dost irituje. Proč by se nemohl nechat původní název? Bylo tak zásadní, aby to nebylo stejné jako v originále?

Já tu hudbu asi poslední dobou ve filmech tolik neprožívám nebo co. Opět jsem si nevšimla ničeho významného, co by se mi líbilo nebo nelíbilo. Písnička od Shakiry, která byla zřejmě sepsána přímo pro film, byla pěkná, ale nic, co by mě extra uchvátilo.

Zato postavy byly perfektní. Hlavní dva představitele, Judy a Nicka, jsem si okamžitě oblíbila. Ale jimi to nekončilo. Naprosto každé zvíře ve filmu mělo svůj osobitý charakter a to se mi neskutečně líbilo. Je pravda, že v animovaném filmu pro děti jsou takové postavy prakticky nutností. To však nemění nic na faktu, že mi oba hlavní hrdinové byli velmi sympatičtí.
Judy je skvělá představitelka odhodlání, odvahy a optimismu. Chce ostatní přesvědčit, že přestože se něco jiným nepodařilo, neznamená to, že je to nemožné.
Nick je zase takový pohodář, kterého jen tak něco nezaskočí. Prostě lišák, který si už zvykl, že lidé stále proti jeho druhu mají předsudky. A ten jeho hlas, naprosto jsem se do něj zamilovala (a cítím se jako zoofil...).
Když už jsem u těch dabérů, docela mě zklamali lenochodi. Čekala jsem, že jejich hlasy budou lepší. Nevím jaké, prostě lepší.

Animace byla naprosto krásná a roztomilá. Ještě aby ne, jsme přece v roce 2016. No jen si všimněte toho čumáčku u Judy, jak s ním vždycky tak zaňufá. Taky bych chtěla ocenit, jak se tvůrci vypořádali s naprosto rozdílnými výškami všech zvířat.

A konečně děj. Z něj jsem nadšená snad nejvíc. Taková mírně detektivní zápletka, spousta vtipných prvků, všichni víme, jak to nakonec dopadne. Ale lidi, co jste to viděli, vidíte tam tu alegorii? Předsudky vůči jiným rasám, přestože se všude tvrdí, že všichni žijí v míru a harmonii. Jak média dokáží všechno překroutit. Nevím, zda z toho děti něco mají, ale starší by si toho mohli povšimnout. Je tam krásná podoba s dnešním světem. A právě proto se mi líbí ten název Zoo a Utopie, protože utopie je ideální společnost, která ale nikdy nemůže existovat. Pěkný kontrast.

Jednoduše se tento film stal jedním z mých oblíbených animovaných filmů. Už se těším, až si to nechám chvíli uležet a podívám se na to znovu, možná i zkusím český dabing. Takže všem doporučuji se na Zootopii podívat. Stojím si za tím, že pokud máte rádi animáky, tak se vám to určitě líbit bude. Nedokážu si představit, že ne.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Switch Switch | E-mail | Web | 7. září 2016 v 22:44 | Reagovat

Nechci nějak prudit nebo tak, ale mám pocit že s Zootopií všichni hrooozně nadělají :D

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 11. září 2016 v 11:26 | Reagovat

Ještě jsem to neviděla, ale souhlasím se Switch, že je kolem toho hodně povyku :) asi i proto jsem zvědavá.
Myslím, že ten český překlad nevychází ze slova Metropole, ale z "Polis", což znamená město.

3 Kiara Kiara | E-mail | Web | 11. září 2016 v 14:35 | Reagovat

[2]: V mém okolí se tento animák nijak zvlášť nerozebíral, takže si onoho povyku vědoma moc nejsem. Nikdo z mého okolí tento film snad ani neviděl.
Je to možné, přemýšlela jsem spíš nad českým překladem, protože metropole je převzaté slovo z cizího metropolis. Každopádně tak jako tak mi přišlo zbytečné to přejmenovávat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama