Vikings

29. června 2016 v 22:41 | Kiara |  Ostatní dojmy

Ragnar Lothbrok je sice obyčejný viking, co pochází z farmářské rodiny, nechce se však smířit s tím, že by takto měl prožít celý život. Jeho velkým snem je zjistit, zda jsou příběhy poutníků pravdivé a zda je na západ od Skandinávie přes moře země plná bohatství. Každý rok v létě probíhají nájezdy na východ, tam už se však mnoho pokladů neskrývá. Jarl, hlavní viking, však takovou plavbu za něčím, co ani nemusí být pravda, zásadně odmítá.
Seriál založen na legendě o Ragnarovi.

Žánry: Akční, Drama, Historický, Dobrodružný
Série: 4 (cca 10 epizod) - čtvrtá má pauzu


Na Vikingy jsem slyšela jenom samou chválu. Upřímně nic moc o těchto skvělých bojovnících nevím, trochu mě to mrzí. Rozhodla jsem se to tedy napravit.

Hudba je naprosto parádní. Skvěle se hodí do doby seriálu a dodává potřebnou atmosféru. Opening je fajn, vždy jsem jej však přeskakovala.

V seriálu se nevyskytoval snad žádný herec (v hlavní roli), kterého bych znala. Každopádně zvládli své role velmi dobře.

Postavy se mi velmi líbily. Nejvíce jsem si oblíbila Rolla, což je Ragnarův bratr, a to hlavně proto, že je skvělý bojovník. Přesně takhle si představuji vikingy; uroslí, silní, milující boj. A i přesto, že mě občas naštval svým chováním, je stále mou asi nejoblíbenější mužskou postavou.
Jeho bratr Ragnar, který je zřejmě zároveň hlavní postavou, je zvědavý, cílevědomý, otevřený novým věcem a způsobuje velké změny mezi vikingy. Stále je to však jen člověk a i on dělá chyby.
Lagertha, manželka Ragnara a skvělá štítonoška, je zároveň mojí nejoblíbenější ženskou postavou. Mám ráda ženy, které bojují a vyrovnají se mužům. Navíc má vždy naprosto úžasné účesy a garantuji vám, že jakmile se na seriál podíváte, budete si motat copánky aspoň týden.
Další důležitou postavou je Floki, takový blázen, co je zároveň skvělým stavitelem. Zprvu jsem ho měla ráda, právě pro jeho povahu, později už se mi zdál moc fanatický.
A v neposlední řadě je tu kněz Athelstan (jeho jméno si stále nepamatuji, musela jsem si ho vygooglit), s nímž se setkáme až v druhém či třetím díle. Až tolik jsem si jej neoblíbila, jako třeba moje sestra, avšak líbilo se mi propojení křesťanství a severských bohů.

Přestože o vikinzích (musela jsem si na googlu ověřit, zda se to tak skloňuje) takřka nic nevím, jejich doba mě zajímá, stejně jako jejich kultura a božstva. Po zhlédnutí seriálu jsem hned hledala na googlu nějaké knihy o severských bozích. Nevím, jestli prostě neumím hledat, ale nenašla jsem nic smysluplného, jako jsou třeba Řecké báje a pověsti. Zkusím to někdy ještě přímo v kamenném knihkupectví.
Děj mě příliš nebavil, nechápu proč. Nevěděla jsem, čeho se chytit. Spíš jsem si užívala souboje, kdy bojovaly i ženy, kulturu, zvyky, polonahé vikingy, dobývací strategie a podobně.
Užívala jsem si scénky, kdy se lidé mezi sebou dorozumívali spíše pohledy než slovy. To se mi moc líbilo a dokážu si představit, že to právě mezi těmito "pohany" takto fungovalo.

Jedna věc, kterou bych vytkla, byly Ragnarovy oči v průběhu první série. Nevím, jestli to bylo souborem, který jsem si sehnala, nebo to tak udělali tvůrci, ale občas mu oči zářily modře. Nijak bych se nad tím nepozastavila, kdyby je měl takové pořád. Ale v jedné scéně mu zářily, v jiné je měl zase normální. Moc jsem nepobrala proč. Naštěstí v další sérii už měl oči normální, nijak neupravené.

Takže na závěr, seriál určitě doporučuji. Sestra říkala, že obřady a tak by měly být založeny na pravdě, nebo aspoň na tom, co se o vikinzích zjistilo, a už z toho důvodu je seriál zajímavý. Co jsem se už dočetla sama, je seriál inspirován legendou o Ragnarovi, o němž se ani neví, jestli byl vážně reálnou historickou postavou, každopádně některé postavy, jako třeba Rollo, opravdu žily.
Mě sice děj tolik neoslovil, avšak seriál jsem si díky skvělým scénkám, bojím a kultuře užila. Znám lepší seriály, ale Vikingy hodnotím jako nadprůměr.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Floki Floki | Web | 30. června 2016 v 7:37 | Reagovat

Já si nejvíce oblíbila Flokiho. Bohužel po living history kostýmy vůbec neodpovídají ačkoliv v první a druhé sérii vypadali lépe než v těch dvou. Novou sérií Vikingů nesleduji jelikžo mi přijde že už je to hlavně politika -což je vlastně polovina seriálu a občas dost nudná. Co se obřadů týče dá se říct, že to teoreticky historii odpovídá ačkoliv to ještě pár věcí.http://www.databazeknih.cz/stitky/vikingove-29

2 Kiara Kiara | E-mail | Web | 30. června 2016 v 8:53 | Reagovat

[1]: V historii se úplně nevyznám, takže nepoznám, kdo a kde měl jaké oblečení, mně stačí, že nemají rohy na helmách :D
Díky za odkaz, určitě jej nějak využiji :D

3 S c a r s S c a r s | Web | 30. června 2016 v 9:34 | Reagovat

Mám sice rozkoukané dva seriály, ale jelikož si dost věřím, co konce příštího týdne bych je měla mít dokoukané a Vikingové jsou potom v pořadí. :D Zní to dost zajímavě a je vlastně dost vtipné, že jsem právě teď narazila na tvoji recenzi, když už jsem se rozhodla pro sledování. :D

4 Infinity Infinity | Web | 30. června 2016 v 13:09 | Reagovat

To je bohužel přesně ten typ seriálu, na který bych se nikdy nepodívala. :D

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 30. června 2016 v 16:33 | Reagovat

O seriálu vím už rok, ale ještě jsem si nenašla čas se na to podívat.
Ženy Vikingů mohly být bojovnice, ale opět šlo o kasty. Ale je fakt, že žena měla jiné postavení než ve zbylé Evropě té doby (pokud byla vdaná nebo ovdovělá a nešlo o otrokyni).

6 Momo-chan Momo-chan | Web | 22. července 2016 v 18:50 | Reagovat

Ja som videla zatiaľ všetky časti čo vyšli a seriál sa mi páči. To s tými očami som si nevšimla, alebo mi to proste uniklo... neviem. Ja som zasa Rolla moc nemusela, až ku koncu poslednej série, kde sa predviedol. Rozhodne sa teším na ďalšiu sériu. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama