Nástroje smrti: Město ze skla

16. června 2016 v 11:32 | Kiara |  Ostatní dojmy

Upozornění: Jedná se o třetí knihu série Nástroje smrti, tedy o knihu, která navazuje na Město z kostí a Město z popela. Proto se v recenzi pravděpodobně (naprosto určitě) vyskytnou spoilery z předešlých knih.

Aby Clary dokázala zachránit svoji matku, musí se vydat do Skleněného města. Vstup bez povolení je však porušení Zákona. Navíc se zdá, že aby Lovci stínů mohli porazit Valentýna, musí se spojit s podsvěťany, ke kterým chovají dlouhověkou zášť a nenávist.

Název: Nástroje smrti: Město ze skla (3. kniha)
Autorka: Cassandra Clare
Rok vydání: 2008


Přemýšlela jsem, zda vůbec psát recenzi i na třetí knihu, ale proč ne. Knihu jsem měla rozečtenou dlouho, protože první polovinu jsem přečetla před maturitou a druhou až po maturitě, přičemž se mi za tu dobu smísily příběhy všech tří knih dohromady. Takže doufám, že to moc nezanechá následky na recenzi.

Jako vždy začnu s obálkou. Mladá fronta se mi tentokrát moc nelíbí. Nemám nejmenší ponětí, kdo by na obálce mohl být. Postava má tmavé vlasy, měč na zádech a taky náznak křídel. Jenže jaká postava by mohla mít tyto tři charakteristické vlastnosti? Nikdo mě nenapadá. Navíc se mi stejně nelíbí ta půlka obličeje. Je taková nepřirozená, neživá.
Obecně se mi líbí obálky od Knižního klubu v této sérii mnohem více (ukázka na konci článku).

Psáno v er-formě, hlavní hrdinkou je Clary. Docela se podivuji, kolik pocitů dokáží postavy vyčíst z lidských očí. Ruku na srdce, kdy se vám naposledy povedlo někomu něco vidět na očích? Ono se sice říká, že oči jsou oknem do duše, ale musíte mít k tomu minimálně tři kurzy o čtení z očí, abyste si mohli aspoň tipovat.

Nevím, zda je to mojí averzí vůči Clary, ale vždycky, když promluvila, zněla jako namyšlená puberťačka, která si myslí, že je středem Galaxie. Přitom ostatní postavy mluvily vážně a třeba i jejich konverzace navodila napjatou atmosféru. Ale jakmile Clary otevřela ústa, naprosto zkazila veškerý vážný dojem.

Město ze skla. Tento název knihu dostatečně vystihuje, protože se celý děj odehrává ve městě s největší koncentrací Lovců stínů, tedy ve Skleněném městě. Sice mu pořád říkali nějak jinak, ten název se mi však vytratil z mysli, za to se omlouvám.

Clarissa je stále neschopná. Mně přijde, že je to naprosto zbytečná postava. Jo, v této knížce (konečně) něco udělala, ale bylo toho sakra málo, nemohlo za to to, co se naučila, ale co, dá se říct, zdědila, a stejně ve finále nadělala víc škody jak užitku. Navíc mě dostala jedna scénka, kdy Jace bojoval, i když už měl být pětkrát mrtvý, a do Clary jednou trochu silněji strčili a ona už se tam válela na zemi a skoro umírala. No já se smála (a zároveň plakala nad její neschopností).
U Jace se mi líbilo to hraní si s jeho rozpoložením. Nechci asi úplně vyzrazovat proč, byl by to spoiler, ale řekněme, že se rozhodoval, kdo vlastně je.
Já tak nemám ráda pár Alek a Krasomil. Alek je skvělý, ale mnohem víc se mi líbila ta jeho neopětovaná láska k Jacovi. Krasomila nemám ráda, působí na mě moc namyšleně a prostě nesympaticky. K sobě se mi jednoduše nehodí. Moc nechápu ten humbuk kolem nich, který zavinili fanoušci seriálu (mimochodem, na seriál jsem se nedodívala, bylo to tak hrozné, že jsem na to neměla nervy, přestože herci byli vybráni skvěle). Jako by nikdy neviděli homosexuální pár.
Simon je rozhodně moje oblíbená postava, přestože nechápu jeho zalíbení v Clary. Upír, který snáší světlo? To znamená zaručenou zábavu! Jen si představte, co všechno to zapříčiní! Říkám vám, Simon je jedna z nejzajímavějších postav.

Už jsem pochopila, co mi na těch knihách tolik vadí. Ta neochvějná, nekonečná, neporazitelná láska mezi Clary a Jacem, která překoná všechny nesnáze. I když jsou bratr a sestra, milují se, musí to skrývat, ale nejsou na to dost silní. Bla, bla, bla...
Ten příběh by byl fajn, myšlenka Lovců stínů se mi líbí, dokonce bych překousla i to strašné klišé v podobě jednoho hlavního záporáka, který to nemá v hlavě v pořádku a je otcem dětí, které bojují proti němu. Ale je to snad nějaká pohádka, kde láska porazí všechno zlo? Kdyby v knihách nebyl ten jejich trapný vztah, který mě neskutečně irituje, hodnotila bych líp.

SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER!

A teď mi řekněte, kdo jako nečekal, že Jace a Clary nakonec nejsou sourozenci?
Vždyť to bylo jasný, do incestu by se autorka nepouštěla, na to je moc úzkoprsá.

KONEC SPOILERU! KONEC SPOILERU!! KONEC SPOILERU!! KONEC SPOILERU!!

No a ten konec byl tak nelogický a předvídatelný, že jsem se doopravdy těšila, až knihu konečně budu moct zahodit (nebo spíš vymazat ze čtečky). Valentýn na to, že si hraje na nějakého toho šíleného vědce, tak bych čekala, že bude chytřejší, opatrnější. A to prosím neberte jako spoiler, všichni víme, že jsou ještě další tři knihy, takže je vysoce nepravděpodobné, že by v polovině série hlavní záporák vyhrál a všechny povraždil...

Podle mě byla kniha lepší než druhá, ale jenom proto, že se odehrávala dá se říct ve smyšlené zemi a objevily se zajímavější postavy. Jinak se příběh stále drží u průměru a nevím, jestli sérii vůbec tímto tempem dočtu. Knihy se sice čtou dobře, protože jsou napsány pěkně a čtou se jedna radost, ale ten příběh podle mě prostě pokulhává. Podle mě je hlavní příčinou láska, ty naprosto předvídatelné vztahy.

Takže číst, nečíst? Pokud vás bavila dvojka, vřele do toho. Pokud vám nevadí, když je láska stavena nade vše a všechno porazí, vřele do toho. Ale pro ty, co jsou jako já a vyžívají se spíše v Game of Thrones, kdy je všechno nespravedlivé, sobecké a láska nevítězí snad nikdy, ruce pryč. Byla by to pro vás ztráta času.

Na závěr se chci zeptat, zda byste chtěli recenzi i na další knihy z této série. Jednak nevím, zda je budu číst, a jednak si myslím, že když už jste přečetli dobrovolně polovinu této série, asi vás baví a ty zbývající tři knihy přečtete tak jako tak...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kory Kory | Web | 16. června 2016 v 16:40 | Reagovat

Říkali tomu, tuším, Idris. Už si to jinak skoro nepamatuju, ale vím, že mě děsně deptalo, jak Jace na konci umřel a zas oživl. Prostě... OMG -_- :D .
Jinak mě to bavilo, a i proti svému přesvědčení jsem se pustila do čtvrté knihy (protože tohle měl bejt sakra KONEC!!!), ale to mě fakt v§bec nebavilo, nedostala jsem se do toho a prostě.. bylo to naprd.
A tohle je super recenze.

2 Kiara Kiara | E-mail | Web | 16. června 2016 v 16:51 | Reagovat

[1]: Jo, asi to byl Idris :D Asi taky zkusím i čtvrtou knihu, ale jestli to bude stále tak retardované, nevím nevím, zda se doberu konce :D
Díky, jsem ráda, že se recenze líbila ^^

3 Heaven Heaven | Web | 18. června 2016 v 16:38 | Reagovat

Clary nesnáším! Nemohla jsem ji vystát už od prvního dílu :D
Aleka a Magnuse (tak se jmenuje v originále a ve verzi od knížního klubu) mám docela ráda a Simona jsem si oblíbila až v posledním díle.
Jinak s tebou úplně souhlasím. Celé série je moc romantická až absurdní... všechny ty vztahy... no kolikrát jsem se u toho nasmála :D Nepamatuju si, jak moc se v prvních třech dílech vyskytuje Sebastian, ale v poslední knížce se pokaždý, když se s ním setkají, napsané jak má černé oči jako... a vlasy jako... a teď nějaký přehnaný přirovnání :D Hlavně ten příběh mi přijde strašně splácaný :D Upíry, vlkodlaci, do toho severský runy, inspirace biblí a Harry Potterem dost patrná :D celkově si o téhle autorce nemyslím nic moc dobrého.
Čtyřka je nudná, pětka docela jde a šestka je hrozná. Má asi 600 stran a je to hrozně roztahaný, navíc tam je milion odboček k jiným postavám a ten konec je divný :D Trojka byla asi nejlepší... Nebyly to úplně nejhorší knihy, ale asi pro méně náročnější čtenáře by to bylo lepší :D

4 crazyjull crazyjull | Web | 21. června 2016 v 9:36 | Reagovat

Já jsem zatím četla jen první knihu. :D

5 Shadowhunters RPG Shadowhunters RPG | Web | 28. května 2017 v 1:50 | Reagovat

Vytvořit si vlastního lovce, civila, upíra, vlkodlaka, čaroděje či vílu a vytvořit jim unikátní příběh můžete právě na této úžasné stránce. :)

http://www.rpg-shadowhunters.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama