Jak dopadly maturity a maturiťák

21. května 2016 v 15:16 | Kiara |  Z mého života
Ahoj!
Jak jistě víte, v měsíci květen v České republice probíhají maturity, a tento rok došlo také na mě. Abych byla upřímná, před každou zkouškou jsem byla řádně nervózní. A jestli jsem to dala? To se dozvíte až dále v článku. Budu to totiž brát pěkně postupně.

Jako první mě čekaly TSP na Masarykovu univerzitu. Když jsem na právnické fakultě čekala, až přijdu na řadu, řádně jsem nervovala, ale když jsem konečně usedla a mohli jsme psát, nervozita opadla.
Hlásila jsem se na dva obory, Aplikovaná informatika a Učitelství na mateřské škole. Jsou to takové dva moje výkřiky do tmy, stále si samu sebe nedokážu představit na žádné pracovní pozici.


Hned další den po TSP jsem psala maturitu z matematiky. Musím se přiznat, nijak jsem se na ni nepřipravovala, takže jsem se trochu obávala. Nakonec se však ukázalo, že matika nebyla nijak zvlášť těžká.

Den poté se konala písemná část češtiny. Z didaktického testu jsem neměla moc dobrý pocit, přestože jsem věděla tolik diskutovaného Ezopa a epizeuxis. Jednoduše jsem nevěděla, zda jsem ostatní otázky zodpověděla správně.
No a u slohovky se mi asi poprvé v životě stalo, že jsem měla problém splnit limit počtu slov. Vždy jsem velmi přesahovala, tentokrát se mi však nedařilo vymyslet smysluplnou větu. Jako téma jsem si vybrala úvahu Hranice mezi odvahou a šílenstvím.


Další týden mě čekal zeměpis a informatika. Asi nemusím psát, že jsem se na to do té doby ani nepodívala. Takže celý ten týden, od úterý do neděle, jsem se učila jen a pouze zeměpis, což je 28 otázek. Volali jsme si se spolužákem na Skype a učili se to spolu. A když jsme nakonec psali maturitu, byla jsem ráda, že do testu učitelka dala poměrně základní věci.

Ale hned další den mě čekala informatika. Neuměla jsem vůbec nic. Naštěstí jsme se to opět celé podnělí učili již se zmíněným spolužákem, takže nakonec jsem přece jen něco uměla. A praktická část mi nedělala problém. Jednalo se o práci v Excelu, Wordu a Corelu.

A zase jsem měla týden na přípravu na ústní češtinu. Knih jsem přečetla do té doby jen pár, ani rozbory jsem neměla vypracované. No prostě hrůza a stres. V úterý jsem uměla jen pár děl, například Báječná léta pod psa jsem neuměla ani trochu. Takže bylo velké štěstí, že jsem si vytáhla Kytici. Byl to takové zlatý střed, nedalo se říct, že bych to uměla nějak skvěle, ale něco málo jsem věděla. Osobně jsem chtěla Lakomce, kde bych se mohla rozpovídat o postavách a nahrabat si nějaký čas, ale byla jsem ráda, že to nebyl onen Viewegh.
Moje ústní maturita se konala až někdy ve tři odpoledne. V ten den jsem byla tak nervózní, že jsem do sebe sotva dostala jeden kousek pizzy a musela jsem kažých deset minut poslouchat Diggy diggy hole, abych se aspoň trochu uklidnila a mohla se učit.
Myslím si, že jsem o uměleckém textu povídala docela dlouho, věděla jsem mnohé věci. Ale pokazila jsem text neumělecký. Nejenže jsem špatně určila slohový útvar, ale také jsem vůbec nepobírala otázku, na kterou se mě učitel zeptal.

A jaké jsou tedy mé výsledky? Vysvědčení dostaneme až ve středu, ale na maturiťáku mi známky ředitel už sdělil.
Z TSP jsem měla 90.08 percentil a dostala jsem se na obě fakulty.
Z matematiky jsem měla 88%, takže za jedna. Didaktický test jsem dala na 76%, slohovku na 100% a na ústních jsem dostala 17 bodů z 28 (minimum bylo 13), ale nakonec to vyšlo na dvojku. Zeměpis také za dva a informatika za jedna. A to znamená, že mám vyznamenání.

Jakože myslím si, že je to docela úspěch. Ani jsem snad nečekala, že bych měla vyznamenání, ale proč ne.


A jelikož jsem se před pár hodinami ráno vrátila z maturiťáku, tak jen krátce vám o něm povyprávím.

Oslavovalo se na hájence asi hodinu cesty pěšky od mého domu. Zprvu to bylo fajn, bavila jsem se se všemi a poslouchala různé vtipné historky. Později večer se však všichni opili a to už mi nebylo tolik po chuti.
Osobně jsem měla jednu sklenku vína, což se mnou ani nemohlo nic udělat. Alkohol nepiji, protože mi jednoduše nechutná. Navíc jsem možná zjistila, proč mi je tento nápoj tolik proti srsti. Nelíbí se mi, jak mění charakter lidí. Všichni se pak chovají jinak. A já pak nevím, jak se k těmto opilým lidem chovat, protože je prakticky neznám.

Docela mě vytáčelo, jak se všichni chtěli dotýkat ostatních. Lidi se objímali, holky sedaly klukům na klín a nechávaly se od nich hladit (protože jim údajně byla zima), přestože třeba měly s někým dlouholetý vztah. Přijde mi to hrozně laciné. Opilé holky opravdu nemám ráda, mnohem víc jak kluky.
Na druhou stranu se však nechovali tak, že mě znechucovali. Což je docela změna. Upřímně jsem na maturiťák šla s tím, že bych mohla zkusit trochu se opít, ale po té sklence vína už se mi nechtělo, protože jsem si opět připomenula, jak mi vlastně alkohol nechutná. Takže jsem tam byla asi do čtyř do rána, abych nešla domů úplně potmě.

Nakonec jsem domů došla něco málo po páté, promrzlá a naprosto střízlivá, vlasy mi smrděly po kouři a chtělo se mi spát. Ale i přesto, nevím z jakého důvodu, bych se rozhodla stejně a šla bych.
Naspala jsem kolem sedmi hodin, takže jsem teď úplně v pohodě, nejsem ani unavená.

Po této zkušenosti jsem se rozhodla, že se dám trochu do pořádku, čímž myslím, že zhubnu, vyřeším konečně svoje příšerné vlasy, vybuduju si fyzičku, a až budeme mít nějaký třídní sraz, přijdu tam, všem vytřu zrak s tím, jak budu vypadat, o dostanu se do nálady. Jo, to zní jako plán. (aneb moje myšlenkové pochody, které asi nikdo nechápe... což je možná dobře)

Tak, to by bylo ode mě vše. Díky, že jste si přečetli článek, snad teď budu psát častěji.

Mějte se krásně a buďte sví ^^
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Natálie Natálie | Web | 25. května 2016 v 8:36 | Reagovat

matiku a češtinu jsem taky dala.. sice tu matiku jsem nedala na jedna :D ale mám to a to je hlavní :D praktickou mám za sebou a akorát teď čekám na ústní.. :)

2 Kiara Kiara | E-mail | Web | 25. května 2016 v 8:43 | Reagovat

[1]: Tak to přeji hodně štěstí ^^

3 Sora Sora | Web | 25. května 2016 v 15:30 | Reagovat

Som rada, že si to takto zvládla, že sa máš fajn, a aj za týchto pár riadkov. Úplne mi zlepšili náladu. Ďakujem. :)

4 Kiara Kiara | E-mail | Web | 25. května 2016 v 16:30 | Reagovat

[3]: A mně zlepšil náladu tvůj komentář! Děkuju moc, a pokud máš špatnou náladu a chtěla se někomu svěřit, stačí mi napsat mail a já se pokusím ti ji zlepšit ^^

5 Rea Rea | 25. května 2016 v 19:12 | Reagovat

Tak to gratulujem :) Úplne si dokážem predstaviť, ako si sa pri maturite cítila, keďže to isté som prežívala ja :D Mne skončila posledná maturita len dnes takže mám v čerstvej pamäti nechuť do jedla, klepanie a podobné veci :D Ale tiež som šťastná, že už konečne môžem vypadnúť zo strednej :)
Čo sa týka výšok, tak mňa prijmačky ešte čakajú :( Čiže tebe len ticho závidím :) Ale čo už... Nejako to snáď dobojujem :D

6 Rea Rea | 25. května 2016 v 19:12 | Reagovat

Tak to gratulujem :) Úplne si dokážem predstaviť, ako si sa pri maturite cítila, keďže to isté som prežívala ja :D Mne skončila posledná maturita len dnes takže mám v čerstvej pamäti nechuť do jedla, klepanie a podobné veci :D Ale tiež som šťastná, že už konečne môžem vypadnúť zo strednej :)
Čo sa týka výšok, tak mňa prijmačky ešte čakajú :( Čiže tebe len ticho závidím :) Ale čo už... Nejako to snáď dobojujem :D

7 Kiara Kiara | E-mail | Web | 25. května 2016 v 19:21 | Reagovat

[5]: Přeji hodně štěstí při přijímačkách a díky ^^

8 Bocian Bocian | E-mail | Web | 26. května 2016 v 12:11 | Reagovat

U nás máme dosť odlišný systém. Najprv máme v marci písomné maturity z jazykov a matematiky a teraz v máji sme mali ústne. Tiež som dosť stresoval, pretože som si všetko učenie nechal na akademický týždeň (voľno pred maturitami), ale dopadlo to výborne. Som spokojný a môžem si užívať dlhé prázdniny. :-D A čo sa týka tých triednych osláv, to ma čaká tento víkend. Nie som príliš "začlenený" do kolektívu, aj keď nemám problém sa s kýmkoľvek porozprávať, no napriek tomu sa teším. V tomto mám alkohol rád - búra bariéry... niekedy žiaľ až príliš.

9 sarushef sarushef | Web | 27. května 2016 v 12:20 | Reagovat

Uvahu jsem mela na stejny tema a taky to u mě bylo takovy na nic :D A vysledek TSP mas tak hustej, ja měla o hodne min! :)

10 Sora Sora | 27. května 2016 v 18:24 | Reagovat

[4]: Jééé, ďakujem! Si zlatá... no už som aj v pohode. Takéto depky mám často, takže ani nestojí zato sa pri nich zakaždým pozastavovať... no toto ma veľmi potešilo. Je príjemné vedieť, že sú tu ľudia, čo sa naozaj zaujímajú o pocity ostatných.

11 Sariklen Sariklen | Web | 11. června 2016 v 16:32 | Reagovat

Rozesmála mě věta "aneb moje myšlenkové pochody, které asi nikdo nechápe..." To jsme na to s kamarádkou totiž stejně :D Někdy je nechápeme ani my... A říkáme jim: Myšlenkové pochody, které nevím, jak pochodujou..." :D  Jinak k mauturitě i přijímačkám moc gratuluji ;)
A s alkoholem jsme na tom totálně stejně, ještě s tím přídavkem, že mně se i po malé skleniččce chce strašně spát :D Holt mě uspává :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama