The Mortal Instruments: City of Bones

2. března 2016 v 13:01 | Kiara |  Ostatní dojmy

Clary je obyčejná patnáctiletá holka, která žije v New Yorském Brooklynu se svou mámou. Má poklidný život jako ostatní, až do okamžiku, kdy se večer v klubu stane vražda a ona je jediná, která ji v zaplněném klubu vidí. Tělo zavražděného se navíc hned vypaří. Clary začne vidět to, co ostatní ne a slyšet to, co ostatní ne. Hned na to po náhlém a nevysvětlitelném zápase s podivným stvořením zmizí i její máma. Při pátrání po ní začíná Clary odhalovat temná tajemství o skrytém světě stínů, který odedávna existuje hned vedle toho našeho. (Zdroj: csfd.cz)

Žánry: Fantasy, Akční, Dobrodružný, Romantický


Film jsem viděla hned potom, co jsem dočetla první knihu. Osobně si myslím, že jsou ve filmu i náznaky z druhé knihy, což někdo může brát jako spoiler, takže pokud si chcete nejprve přečíst knihu, doporučuji se podívat na film až po dočtení i Města z popela.

Hudba se mi líbila, hlavně v romantických scénách, v těch bojových jsem ji ani moc nevnímala.

Výběr herců mě nadchnul, přestože nebyl úplně přesný jako v knize. Představitelka Clary (Lily Collins) sice neměla zrzavé vlasy, přesto se mi do role naprosto hodila a ani mi nevadilo, že na patnáct let zrovna nevypadá. Herečka svoji roli zvládla velmi dobře. Taky se mi zdálo, že byla Clary ve filmu o něco schopnější než v knize, což mě dost potěšilo.
U Jace (Jamie Campbell Bower) si nejsem úplně jistá, zda se mi herec líbil, nebo ne. Popravdě si myslím, že v porovnání s knihou měl docela pozměněnou osobnost. Udělali z něj tajemného sexy týpka místo vtipného a drzého sexy týpka. Herec měl nehorázně drsný a strašidelný pohled, který mě často děsil. A i přesto se mi herec líbil, měl zajímavý hlas.
Se Simonem (Robert Sheehan) jsem byla naprosto spokojená. Když já pro toho herce mám slabost. Hraje skvěle, do role se hodil, úprava charakteru na jedničku. Upravili všechno, co se mi v originále nelíbilo.
Valentýn (Jonathan Rhys Meyers) byl pro mě pohroma. Když si pomyslím, že byl stejně starý jako Hodge (Jared Harris), který vypadal tak na padesát, zatímco Valentýn na třicet... Nic moc, ani ten herec mě nijak svým výkonem neoslovil.


Co se týče speciálních efektů a designu, byla jsem velmi spokojená s příšerami. Nejednou mi přeběhl mráz po zádech (nemluvím tedy o upírech a vlkodlacích, ale o démonech). Nechci úplně říkat, jací démoni tam byli, abych vás nepřipravila o překvapení, jednoduše jsem byla ráda, že se mi o nich nezdálo.
Jak už jsem se zmínila, upíři a vlkodlaci nebyli zrovna perfektně zpracováni. Vlkodlaci mi přišli hodně slabí, upíři snad ani jednou nepromluvili. Nic moc.
Runy na kůži lovců stínů se mi z jedné části líbily, protože vypadaly jako černá tetování, na stranu druhou přece neměly působit jako fešné kérky, ale jako jizvy. Ale v konečné fázi jsem byla přece jen docela spokojená.
Za zmínku jistě stojí i kostýmy. Lovci stínů vypadali jako gotici, což podle knihy sedělo a mně se to líbilo, přece jen to dodávalo ten drsňácký vzhled. Spokojena jsem byla i se vzhledem mlčenlivých bratrů, přestože mě trošku zklamalo, že vydávali zvuky, přestože jim to sebralo kus image z knihy.
A boj? Já mám ráda bojové scény, které jsou rychlé a elegantní. A přesně to se zde vyskytovalo.

Dostáváme se k ději. Nevím, jestli to je mou vinou, když jsem se na film podívala ve stejný den, kdy jsem dočetla knihu, ale zpracování se mi moc nezamlouvalo. Přijde mi to jako stejný případ jako Hladové hry. Filmaři se snažili co nejvíce držet knihy, používali stejné hlášky, úprav bylo pár, za což si jistě zaslouží uznání. Jenže jak chcete nacpat rozsah jedné knihy o téměř 400 stránkách do dvou hodin? Jde to hodně těžko.
Dialogy byly nepřirozené, rychlé a zaměřovaly se hlavně na slova než na intonaci a výraz ve tváři. Prostě šup sem, šup tam, aby se všechno stihlo. Chyběly mi tam ty emoce. Vůbec by filmu neuškodily pauzy, kdy by herci hráli tváří a ne slovy.
Bohužel si nedokážu představit, jestli bych film pochopila, kdybych nečetla knihu. V knize je toho tolik vysvětleno (možná až moc), zatímco ve filmu se prostě jede a kašle se na důležité informace, které by později přešly v souvislosti. Mně samozřejmě smysl dávaly, ale hlavně kvůli knize, proto si nejsem jistá, zda bych film vážně pochopila, nebo ne.

Film měl skvěle nakročeno, později šlo ale vše do kytek. Přestože se tvůrci snažili držet předlohy, museli vynechat spoustu souvislostí, bez kterých se však příběh nemohl obejít. Podle mě je film dobrou třešničkou na dortu po dočtení prvních dvou knih (nebo klidně i jedné, pokud vám nevadí menší náznaky do další knihy), byl však moc uspěchaný, a kdybych knihu nečetla, asi by se mi líbil jen po krásné vizuální stránce.
Takže za mě po knize ano, bez knihy ne.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Saanma Saanma | Web | 2. března 2016 v 19:43 | Reagovat

S názorem jsme na tom podobně, film by byl skvělý, kdyby byl dotažený do konce. :-) Jenže to by byl přílišně dlouhý a lidé by nejspíš ztratili zájem - vážně by neškodilo, kdyby se jednou někdo pokusil udělat film bez toho, aby se koukal na to, jak dlouho trvá. :-/

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 2. března 2016 v 20:22 | Reagovat

Film se mi moc nelíbil a to patří do mého oblíbeného žánru... Ale soundtrack mě uchvátil, to ano, estetické zpracování... výkony některých herců, i když někteří mi byli proti srsti...
Upřímně moc nevím, jestli se mám pustit do čtení knih, protože příběh mě moc nenadchnul.

3 Kiara Kiara | E-mail | Web | 2. března 2016 v 20:33 | Reagovat

[2]: Film se knihy drží poměrně věrně, přestože konec se značně liší, je čtivě napsaná a přečetla jsem ji velmi rychle. Ale má spoustu záporů, sama nevím, jestli ji doporučit, nebo ne, a to mě dost mate. Asi nebyla tak dobrá, abych ji doporučila, ale ani ne tak špatná, abych všem říkala, že ji nemají číst. Zkus si přečíst článek, kde jsem psala své dojmy z knihy, třeba ti pomůže v rozhodování :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama