Slohovka

10. března 2016 v 21:41 | Kiara |  Školní deník
Ahoj.
Jakmile skončily jarní prázdniny, znovu je na blogu mrtvo. Je mi to líto, ale tak nějak nemám na psaní článků ani pomyšlení. Ne, že bych se učila, ale v hlavě mi hlodá takový červík, že bych se asi vážně učit měla. To znamená, že sice prokrastinuji, ale dělám to tak nějak nenápadně, abych oklamala svou vlastní mysl. Dává to aspoň trochu smysl? Asi ne...

Každopádně, abych se aspoň ozvala, povím vám, co mě dneska překvapilo a trochu i naštvalo:
Psali jsme slohovku, vyprávění. Vybrala jsem si zadání, které nařizovalo, aby celý text končil větou: "Ale nakonec se kolo štěstěny obrátilo na mou stranu." Všechno mi to v hlavě šrotovalo a já začala psát.

Po třech týdnech jsme dostali slohovky opravené a co mě čekalo. Za tři. Nechápala jsem to. Měla jsem jednu jedinou pravopisnou chybu (protože jsem nestihla si text po sobě přečíst kvůli nedostatku času). Proč tedy ta průměrná známka? Přepíšu vám, co mi třídní ke slohu dopsal:


Kiarko, maturitní písemka není beletrie (pokud to není přímo v zadání), a proto by to měl být skutečný, nebo aspoň vábný příběh.
Chybí také přítomný čas v místě největšího napětí.
A celý příběh jako předehra závěrečné věty působí velmi násilně.

K tomuto mi ještě sdělil, že když jsem slohovku psala v ich-formě, měla by být o mně.

A tady je moje vnitřní reakce:

V ich-formě jsem psala jednak kvůli zadání, kde věta je v ich-formě, jednak taky kvůli minulé slohovce, kterou jsem psala v er-formě a u níž mi vytknul, že er-forma je moc umělecká a hodí se spíš do knížek...

Nikdo mi nikdy neřekl, že bych měla vyprávění psát o tom, co se mi ve skutečnosti stalo (nemůžu za to, že ostatní raději píší o sobě, což je samozřejmě taky možnost a já ji neodsuzuji). A jelikož se můj život zakládá převážně na mojí fantazii a zkoumání fantazií ostatních lidí (filmy, knihy, seriály...), co je špatného na tom toho využít? Mám špatnou paměť, přesto ale dokážu sama vymyslet děj. A co z toho mám?

Míchat přítomný čas do času minulého mi přijde jako příšerná blbost. V knize jsem to snad nikdy neviděla, pokud už dílo nebylo přímo psáno v čase přítomném. Prostě se mi to nelíbí, přijde mi to neprofesionální, nesprávné.

Právě proto, aby věta na konci slohu dávala smysl, musela jsem přece nějak naznačit, že hlavní hrdinka měla v životě smůlu. Mohlo to působit možná trochu násilně, avšak vzhledem k tomu, že text byl zasazen do středověku, temné období, proč by tomu tak nemohlo být?


No jednoduše jsem byla naštvaná. Byla jsem docela spokojená s příběhem, sepsala jsem o dost víc slov, ale prostě nesouhlasím s tím, že bych měla špatně tyto věci. A možná to zní arogantně, protože nejsem žádná spisovatelka, ale stojím si za svou pravdou, přestože vystupovat proti učiteli a celkově školnímu systému (protože jestli budu mít na maturitu vyprávění, napíšu to podle sebe a ne podle výše zmíněných "chyb") se mnohdy nevyplácí.

Jaký máte názor vy? Souhlasíte s mým učitelem češtiny, nebo se mnou? Nebojte se vyjádřit svůj názor, jen nebuďte příliš agresivní, prosím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sora Sora | Web | 11. března 2016 v 19:59 | Reagovat

Samozrejme, že súhlasím s tebou... čo je to za blbosť miešať časy? Alebo, že keď píšeš v ja-rozprávaní, tak to má byť automaticky o tebe? Tvoj učiteľ nebol objektívny, keď ti stanovil známku... mňa toto naštvalo, aj keď s tým nemám nič spoločné. Neviem si teda predstaviť, aká nahnevaná musíš byť ty. Tvoj učiteľ je, s prepáčením, idiot, ktorý si sere do huby a myslí si, že mu študenti vedia čítať myšlienky. Očividne nie je veľmi všímavý, ak niekedy teda čítal nejakú knihu... už len kvôli tomu faktu, že by trepal do minulého času prítomný, či pri ja-rozprávaní písal výhradne o sebe. K ostatným veciam sa radšej ani nevyjadrujem, lebo ak by to s mojou náladou pokračovalo takto aj ďalej, tak by som niečo prinajmenšom rozbila a to by nikomu zrejme nepomohlo... Pf... taká hovadina!

2 Rea Rea | 19. března 2016 v 13:51 | Reagovat

Hm... Pamätám si, že jedna moja slohová práca bola o duchoch a učiteľka ju veľmi chválila :D Takže myslím, že každý učiteľ ma na to svoje merítko. Je škoda, že tvoj učiteľ zareagoval takto. Ak to bolo naozaj dobré (čo obejktívne ja posúdiť neviem, keďže sloh si nezverejnila :D) nemal právo dávať ti trojku. Byť však tebou, na maturite by som niečo podobné nenapísala :D Ja som si na maturite vybrala rozprávanie a síce som si tam väčšinu povymýšľala, boli to také uveriteľné veci :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama