Nástroje smrti: Město z kostí

1. března 2016 v 16:46 | Kiara |  Ostatní dojmy

Clarissa Freyová si žije normálním životem patnáctileté teenagerky žijící v Brooklynu. Její život však nabere naprosto jiné obrátky, když na party v jednom oblíbeném klubu uvidí podivné lidi, které ostatní lidé nevidí a kteří se s nožem proplíží do skladu za dvojicí zdánlivě nevinných mladistvých.

Název: Nástroje smrti: Město z kostí (1. kniha)
Autorka: Cassandra Clare
Rok vydání: 2007 (u nás 2009)


Už je to nějaká doba, co jsem četla fantasy knihu pro mladistvé, takže i když bych se měla učit, nebo aspoň číst povinnou četbu, úspěšně na to kašlu. Jen si nejsem úplně jistá, že za to tato kniha stála.

Obálku jsem moc nezkoumala, knihu jsem četla ve čtečce, takže jsem si ji určitě nevybrala podle vzhledu obalu. Každopádně když se na obálku zpětně podívám, upřímně se mi moc nelíbí, tedy aspoň ta, co byla ve čtečce, teď je možná obálka podle filmu. Žena na obálce se v knize vůbec nevyskytuje, a jestli ano, tak jsem ji jaksi nezaregistrovala. Nikdo, kdo by vypadal takto, se v knize neobjevill. Černá zrůda už se mi líbí víc, popravdě mi dělalo problém si tohoto démona představit.

Autorka píše v er-formě, což pro mě bylo příjemným překvapením, většina knih pro teenagery je totiž podle mého psána v ich-formě. Musím uznat, že kniha je napsaná z hlediska estetického vážně dobře, čte se jedním dechem a popis postav i okolí napomáhá představit si situaci velmi živě.

K psaní mám však pár výtek. První z nich jsou ty příšerné dialogy, které působí neuvěřitelně nepřirozeně a hlavně dětinsky. Všichni měli stále "velmi vtipné" narážky ohledně zalíbení k jiné postavě, rádoby urážlivé odsekávání Clary (hlavní hrdinky), která, zdá se, chtěla někoho setřít za každých okolností, přestože ji dotyčný ani nestačil ničím urazit. Na druhou stranu, některé hlášky, které většinou pronesl Jace, mi přišly překvapivě vtipné. Těch však bylo bohužel málo.
Četli jste někdo Stmívání? A pamatujete si, jak na téměř každé stránce byla aspoň jednou větou zmíněna Edwardova dokonalá hruď, pronikavé oči a zářivé vlasy? Tak zde se děje něco podobného, akorát s Jacovými zlatavými vlasy a jantarovýma očima. Nejednou jsem si zoufale poklepala na čelo.

Clarrisa, neboli Clary, jak jí všichni říkali a mě to neuvěřitelně štvalo, mi na začátku připadala jako docela sympatická dívka, nakonec se z ní však vyklubala ignorantka, co nepozná, když je do ní někdo zamilovaný, nevděčnice, jež za každou cenu musela drze odseknout, přestože jí nikdo nic neudělal, a neschopná chudinka, která nic neuměla, přitahovala problémy jako pivo vosy a pořád ji musel někdo zachraňovat. Ta holka mi dost lezla krkem.
U Jace se mi líbila pohodářská povaha, vtipnost a um bojovat s nepřáteli. Co se mi však nelíbilo, byla ta frajerská póza lamače dívčích srdcí zahleděného do sebe. Chtěla jsem mí Jace ráda, ale tyto typy charakterů se mi zrovna dvakrát nezamlouvají.
Simon, nejlepší přítel Clary, jehož charakter mi přišel poměrně nedomyšlený, a to by se s ním dalo krásně pracovat. Nebyl nijak osobitý, choval se tak, jak se zrovna autorce hodilo.
Isabella a Alek mi byli sympatičtí, mám asi slabost pro sourozeneckou lásku, že by mě však nějak zásadně ohromili, to se taky říct nedá.

Než přejdu úplně k ději, zmíním se ještě o názvu knihy. Město z kostí, super název, každý si řekne: "Těším se, jak bude vypadat, určitě tam bude hrát důležitou roli." Jaké pro mě bylo zklamání, když se město, které zdobí titulek knihy, v knize objevilo na pár stránkách a bylo prakticky nepodstatné...

Dějová linka nebyla přímo špatná, co mi ale přišlo směšné, byl fakt, že mě nic nepřekvapilo. Absolutně nic. Víte, jak se spisovatelé snaží utnout kapitolu v napínavé části, kdy se většinou člověk dozví něco neočekávaného? Tak tady jsem se snad vždy dozvěděla to, na co jsem došla už o pár stran, někdy dokonce pár kapitol zpátky. Velmi mi to kazilo dojem z příběhu a já se jen smála, když byl text zpracován do podoby alá To jste určitě nečekali!
Líbí se mi myšlenka lovců stínů, bojovníků s těmi démony, kteří nějakým způsobem škodí lidem, přestože je normální smrtelníci nevidí.
Všechno bylo se vším propojené, zamotané, a když chtěla autorka děj rozmotat, asi si neuvědomila, že dala čtenářům až příliš náznaků. Žádné překvápko se nekonalo, přestože moment překvapivého odhalení je v knihách velmi důležitý.

Na jednu stranu jsem knihu přečetla za dva dny, což je u mě dost úspěch, na stranu druhou nejsem nijak u vytržení z toho, že by to byl nezapomenutelný zážitek. Příběh byl předvídatelný, hlavní hrdinka otravná a boje uhozené (Kdo by si dával tak načas, než někoho zabije, aby je mohl někdo zachránit? Několikrát po sobě?).
Čtení je to příjemné, ale kromě fantasy prvku a čtivého stylu autorky nevidím moc pozitiv na této knize. Přesto mě pořád mate fakt, že jsem knihu přečetla, dokonce tak rychle. I přes tolik negativních faktorů mě kniha překvapivě bavila, jen mi přišla zdlouhavá. Proto mám rozporuplné pocity a nedokážu se rozhodnout, zda knihu doporučit, nebo ne. Závěrečný verdikt: knihu pochopíte mnohem lépe jak film (dojmy z filmu ZDE), takže pokud ze srdce toužíte znát toto dílo, zatím se mi líbila nejvíc kniha (seriál jsem ještě neviděla).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Violet Mai Violet Mai | E-mail | Web | 5. března 2016 v 14:34 | Reagovat

Jooo, to jsem kdysi četla, a až dočtu, co mám rozečtené teď, se na to hned vrhnu :D sice nečekám žádný skvost, ale tak, to se dneska nedá čekat už skoro u ničeho :D

2 Rea Rea | 19. března 2016 v 13:42 | Reagovat

Uf... Tak túto knihu som čítala už veeeeľmi dávno :D Tuším, že to bolo v tom 2009, keďže som chcela pokračovanie a to ešte nebolo na svete :D Následne som na ňu nejako zabudla a po následnom opätovnom čítaní o niekoľko rokov (chcela som vedieť, či sa oplatí kúpiť dvojku) ma už nebavila :) Podľa môjho názzoru je tá kniha pre mladších. Tak pre 15-ročných :) Vtedy to zaujme a číta sa to v pohode :D Film som nevidela, takže to nejako zhodnotiť neviem :D

3 Kiara Kiara | E-mail | Web | 20. března 2016 v 13:52 | Reagovat

[2]: Rozhodně je to pro mladší, řekla bych i pro ty, co toho ještě moc nenačetli nebo nevidělo tolik filmů a nemají moc s ničím lepším srovnávat, tak by se jim to asi líbilo. Ale nedokážu si představit, že by někdo měl rád Clary :D

4 Kory Kory | Web | 1. června 2016 v 21:06 | Reagovat

Super recenze, velmi vystihující.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama