Jak vymýšlím postavy

21. února 2016 v 20:42 | Kiara |  Novinky v psaní
Ahoj!
Omlouvám se v prvé řadě, že nevydávám články. Nevím, nějak nemám inspiraci, o čem bych psala. Není to tak, že bych neměla čas, protože jsem zhlédla všech pět řad Misfits.

A teď k tématu článku. Samozřejmě jsem po seriálu dostala chuť napsat povídku na téma Misfits. Zatím jsem nenarazila na fanfikci na tento seriál, navíc mi to přijde jako skvělé téma. Jelikož si vymýšlím své vlastní postavy, neměla by povídka obsahovat žádné spoilery. Postavy asi nebudou tak sprosté, jak jsou fanoušci tohoto seriálu zvyklí.

Upřímně, zatím v psaní nejsem tak dobrá, aby moje postavy byly doopravdy osobité. Snažím se k tomu postupně dopracovat, ale přiznám se, zatím mi to moc nejde. Řekla bych, že jednoduše nedokážu vymyslet realistiskou postavu, která se chová jinak než já. Přijde mi, že nedokážu vymyslet nějaký originální charakter, který bych ještě nikde neviděla nebo nepoužila.


Když vymýšlím postavu, první, co si musím ujasnit, je vzhled. Většinou už tak zhruba vím, jakou roli bude v povídce zastupovat, proto podle toho i vybírám vzhled. V počítači mám uloženo spoustu obrázků holek a docela málo obrázků kluků, protože ty se mi hledají těžko (na googlu jsou nejčastěji tací, kteří vypadají jako holky), a z nich většinou vybírám. Přijde mi to jednodušší než si vypisovat veškeré detaily vzhledu. Navíc i výraz v jejich tváři mi pomáhá následně utvořit jejich charakter, mnohdy mě i napadne nějaká zápletka.


Následně vezmu papír a tužku, otevřu si web s anglickými příjmeními, najdu papír s anglickými křestními jmény a vybírám. V tomhle jsem vážně hrozná, už když jsem hrávala počítačové hry, pečlivě jsem si vybírala nick, tady je to podobné. Nad jménem hlavní postavy jsem schopna dumat půl hodiny. Přece jen, bude se v povídce vyskytovat celou dobu. Nesnažím se jménům dávat nějaký "osudový význam", jak tomu občas bývá, protože většinou u jejich narození nikdo netuší, že se jim stane něco, podle čehož by se mohla postava jmenovat.
U vedlejších postav to už tolik neřeším. Hlavní je, aby jméno sedělo do oblasti, kde se příběh vyskytuje, aby se dobře vyslovovalo, psalo a skloňovalo a tak.

Jakmile mám na papíru jména, začnu k nim připisovat základní údaje. Věk, výška, váha, rodinná situace, oblíbené jídlo a pití, alergie, strachy, oblečení, koníčky, kladné a záporné vlastnosti. Pak záleží na typu povídky. Například u Misfits fanfikce si ještě připíšu, jakou budou mít schopnost, jak se dostali na veřejně prospěšné práce a tak dále. Taky si napíšu nějaká důležitá fakta z jejich minulosti, která například mohla ovlivnit jejich nynější chování, co dělají rádi ve volném čase a jednoduše vše, co mě tak napadne.

No a nakonec, když už píšu povídku, připisuji si důležité věci, které se staly, přidávám detaily nebo upravuji.

Tenhle obrázek jsem našla na g.cz a uložila si ho pro případ, že bych tuto větu chtěla použít ve svojí povídce.

Třeba tento článek někoho inspiroval, možná pomohl zlepšit se někomu v psaní. A taky dost možná někomu přijde pitomost vymýšlet postavy tímto způsobem. Ať je to jak chce, děkuji za přečtení.

Pokud máte nějaké tipy, klidně je napište do komentářů, stejně taky vaše zvyky při vymýšlení postav, nebo třeba jak zařizujete, aby se při fanfikci původní postavy chovaly stejně jako ve fandomu. Mně to například dělá mnohdy problém.

Mějte se pěkně ^^
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama