Shrnutí poznatků z přednášky o migrantech

16. listopadu 2015 v 17:49 | Kiara |  Nezávislé myšlenkové pochody

Přestože jsem zprvu nechtěla toto téma opět otevřít, uvědomila jsem si, že by bylo vlastně fajn sdělit těm pár lidem, co sledují můj blog, jak to probíhá s momentální migrací. Ve škole jsme se účastnili přednášky právě na toto téma, takže bych v pár větách chtěla sdělit informace, které jsem si odnesla.


  • Uprchík je člověk, který migruje ze země, kde do té doby pobýval, kvůli nějaké krizi, ať už je to válka, teror atd. a dostane azyl. Většina států podepsala Ženěvskou úmluvu, která potvrzuje, že daný stát má definovaný pojem uprchlík a daná země se tedy o takového jedince musí postarat = nesmí se k němu obrátit zády a říct: "Běž jinam, kašlem na všechny imigranty!".
  • Momentálně nejvíce lidí migruje ze Sýrie, Afghánistánu, Íráku a tak, jelikož se konflikt ze Sýrie nějakým způsobem rozšířil i do okolních států. A kupodivu, nejvíce tito lidé utíkají do okolních zemí, které jsou jim blízko, jako je například Jordánsko, Turecko atd. Do Evropy cestují jen "nejsilnější" jedinci, kteří si na cestu troufají, protože je to taky může stát život. Proto je nejvíce z nich mužů.
  • V roce 2014 bylo v České republice kolem 1 100 žadatelů o azyl, přičemž z toho byl udělen 82 uprchlíkům. V roce 2015 je žadatelů zatím 780. V roce 2001 bylo žadatelů před 18 000 a azyl byl udělen pouhým 83.
  • Když už lidé migrují do Evropy, tak především do Německa a Švédska, a to hlavně kvůli jejich multikultuře. Například v Německu je kolem 5% populace muslimů (v ČR je to 0,1%), takže je pravděpodobné, že zde mají lidé nějaké příbuzné, za kterými mohou jít. Vyspělost země taky samozřejmě hraje určitou roli. Nejméně migrují lidé ze Sýrie a okolních zemí do Portugalska (jelikož se tam z Blízkého východu těžko dostanou). Česká republika je někde na zadních příčkách.
  • Pro srovnání, Švédsko platí přistěhovalcům výuku švédštiny 6 hodin denně. Česká republika 2 hodiny týdně.
  • Když migrant u nás zažádá o azyl, musí předložit dokumenty (které většinou nemá, jelikož mu je nikdo nepředloží, když u nich zuří válka), čeká ho pohovor, kdy se hlídá znalost jazyka, dokonce i přízvuk, znalosti o dané zemi atd. Jednoduše, aby byl člověk přijat do naší země, není to pro něj žádný med.
  • Nejvíce přistehovalců v České republice je popořadě Ukrajinců, Slováků a Vietnamců.
Uprchlický tábor v Jordánsku (Větší než většina měst v Jordánsku)

Doufám, že jsem nic nepopletla, ale neměla bych. Co jsem nevěděla jistě, to jsem sem raději nenapsala. Čísla jsem si nepamatovala přesně, tak jsem si je raději ověřovala přes pár zdrojů na internetu.

Jak je vidět, Česká republika není úplně cílovou krajinou pro migranty. A na tranzit také není využívaná. Pokud už někdo chce k nám (ale to platí i u jiných zemích), musí projít pohovorem a jinými věcmi, které jsem stihla zapomenout (pamatuji si, že na stránce měl týpek vypsáno víc bodů...).

Mějte se pěkně a věřte tomu, že ne každý migrant je terorista.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama