The Hunger Games - knihy

9. července 2015 v 14:56 | Kiara |  Ostatní dojmy

Panem leží na kontinentu, který se dříve jmenoval Amerika. Jeho hlavním městem je Kapitol a skládá se z dvanácti krajů. Tyto kraje se specializují v určitém odvětví, jako je zemědělství, těžba uhlí, rybolov a tak podobně. Suroviny jsou následně posílány do Kapitolu. Na důkaz nadvlády Kapitolu jsou každoročně pořádány Hladové hry, kdy se z každého kraje losem vyberou dva splátci, chlapec a dívka mezi dvanáctým a osmnáctým rokem, kteří se této sadistické zábavy zúčastní. Poté jsou posláni do arény, kde přežije pouze jeden.

Název série: Hunger Games: 1. kniha - Aréna smrti, 2. kniha - Vražedná pomsta, 3. kniha - Síla vzdoru
Autorka: Suzanne Collins
Rok vydání v ČR: 2010, 2010, 2011


Všechny knihy jsou psány v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky Katniss, dívky z Dvanáctého kraje, která se ocitne v nechutné televizní show, v Hladových hrách. Spolu s ní z jejich kraje byl vybrán i Peeta Mellark, pekař, který má, narozdíl od spousty obyvatel tamního kraje, aspoň něco k jídlu.
Osobně mám ohledně ich-formy rozporuplné pocity, na jednu stranu dobře chápeme, jak hlavní protagonista přemýšlí, na tu druhou však víme, že hlavní postava určitě nezemře.

Musím říct, že prostředí, ve kterém se knihy odehrávají, mě velmi upoutalo. Sice jsem se nedozvěděla, co přesně se stalo předtím, než vznikl Kapitol a kraje, každopádně si to každý může domyslet. Jinak kdybych to vzala hodně obecně, tedy jedna oblast má nadvládu a další oblasti se jí musí podřídit, to je, upřímně, docela ohraná básnička. A asi nikomu nic neprozradím, když zmíním, že bylo naprosto jasné, že se bude konat vzpoura proti Kapitolu (Jak ostatně napovídá i název třetí knihy).

Postavy byly vymyšleny poměrně dobře, víc se mi však líbilo, jak se vyvíjely. Ve většině knih, které jsem četla, ovšem i ve spoustě filmů, není nijak zvlášť popsáno, co s člověkem může udělat nějaká ta smrt nebo nutnost zabít. A zde je to vykresleno opravdu skvěle.
Katniss to umí výborně s lukem. Samozřejmě, protože žena a luk, no to je mi kombinace. Ženy nejsou tak silné jako muži, proto si většinou nemůžou dovolit postavit se jim tváří v tvář, a jelikož zde nemůže ovládat žádnou nadpřirozenou moc, luk je pro ni skvělá zbraň. Snad jste pochopili, co tím myslím, že to vlastně není nijak zvláštní, že Katniss bojuje právě s lukem.
Peeta na druhou stranu není žádný bojovník a jediné, co ho drží nad vodou, je Katniss, což je trošku smutné, jelikož v aréně byli všichni nepřáteli. Velmi se mi líbilo, že jsem doopravdy netušila, jestli je upřímný, nebo své chování jen předstírá, nebo jak to sakra je. Vážně jsem netušila, stejně jako Katniss, jestli mu věřit, nebo ne.
Hurikán se mi líbil už od začátku. Lovec, divoký a správný kluk, který je zároveň i skvělý přítel. Bylo mi ho docela líto, ale myslím si, že nakonec dopadl dobře a tam, kde měl.


Co jsem nepochopila, tak byl překlad některých jmen. Přišla jsem na to až po zhlédnutí filmů. Hurikán je snad jediné jméno, které zní česky, v originále Gale. Proč? Navíc Hurikán zní tak pitomě. Cetkie je ve filmu, tedy zřejmě i v originále, Effie. Já to doopravdy nepochopila. Proč se některá jména předělala a jiná zůstala?

1. kniha byla vážně dobrá, hodně se mi líbil popis přežívání v aréně a Katnissiny emoce jsem vážně chápala. Už v první či druhé kapitole byla pasáž, která se mě dost dotkla, a to při vybírání splátců. Nechci psát, co přesně se stalo, abyste si to užili naplno.

2. kniha se mi líbila asi více, hlavně kvůli druhé polovině knihy, kdy se konaly 75. Hladové hry. Já nevím, nechci nic prozrazovat, ale jak bych vás jinak mohla namotivovat? Jednoduše nezanevřete nad první polovinou knihy, která není tak akční, druhá polovina vám to snadno vynahradí.

3. kniha mi přišla doopravdy parádní, avšak myslím si, že konec mohla spisovatelka zvládnout lépe. Jakože, jsem docela spokojená, jak to dopadlo, ale tak trochu jsem čekala, že bych si z něj mohla sednout na zadek a ještě pár hodin se vzpamatovávat. To se nekonalo. Průběh třetího dílu se mi taktéž dost líbil, Katnissina psychika mi přišla dost reálná.

Omlouvám se, že jsem vám prakticky neřekla, o čem knihy přímo jsou, jen hrubé nastínění hlavně začátku, avšak myslím si, že si knihy užijete mnohem více, když nebudete vědět, do čeho jdete. Jednoduše si knihy rozhodně přečtěte, pokud nechcete utrácet, na internetu je někde najdete kompletní, mimoto si jsem docela jistá, že někdo z vašich známích sérii vlastní. Jednoduše doporučuji, a pokud chcete vidět i filmy, podívejte se na ně až po přečtení knih, protože jinak je nemáte šanci plně pochopit. (ZDE moje dojmy z filmů)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama