Nenávist jednoho druhu

6. července 2015 v 15:14 | Kiara |  Úvahy

Na internetu můžete být čím chcete. Malým dítětem, vyspělým vysokoškolákem, opačným pohlavím. A taky odpůrcem určité skupiny lidí.
Asi nikoho nepřekvapím, když napíšu, že už dlouhou dobu narážím na spoustu nenávistných komentářů na internetu, skupiny na facebooku a různé články. Dala jsem si tu práci a vybrala jen zlomek z nich:Proč jsou lidé tolik nenávistní? Proč se navzájem zabíjíme, nesnášíme a přejeme si jen to nejhorší? Já to prostě nedokážu pochopit. Asi jsem moc velký pacifista na tuto dobu.

Lidé pořád říkají, jak je náš druh vyspělý, moudrý a tolik se liší od zvířecí říše. Tak jak je možné, že se tu navzájem zabíjíme? Jak vůbec můžeme přát smrt lidem, kteří se neprovinili ničím, akorát se něčím liší? Kde se bere ta nenávist, která v nás vře?

Pojďme si rozebrat důvody u jednotlivých případů. Rozhodně nevyjmenuji všechny, pouze pár, které jsou věčně omýlané dokola či aktuální.

Homosexualita. Lidé nesnáší, když někdo vyčuhuje z řady. Ale proč? Já myslela, že žijeme v době, kdy jsme si všichni vvědomi toho, že jsme každý jiný. Že je to proti přírodě? Dost možná, avšak myslíte si, že kvůli těm čtyřem procentům lidstvo vyhyne? Ale prosím vás, myslím si, že jsme natolik produktivní, že brzy budeme mít naprosto opačný problém.

Rasismus. Někdo se narodil bílý, někdo je asiat, jiný zase černoch. To je jako kdyby lidé s blonďatými vlasy diskriminovali brunety. Prostě naproská kravina. Stejně jako barva vlasů, barva pleti přece vůbec neurčuje, jaký ten člověk je povahově. Vždyť víme, že za charakter může převážně výchova. A že všichni vidíme, jak se chovají Rómové? Já zase vidím, jak se chovají Češi, a není to žádná sláva. Nehažte všechny do jednoho pytle.

Averze vůči obtloustlým lidem. Jsme zblblí z fotek na internetu, z modelek na molu a ze slavných celebrit. Všichni si vsugerovali, že krásný člověk = štíhlý člověk. Tento trend nás nutí hladovět, zvracet a odpírat si. Poté jsou lidé nevrlí, nešťatní, ale hlavně, že jsou hubení. No já nevím, jak vy, ale já si na oslavě ten kousek dortu přece jen dám. A možná si dojdu i pro nášup. Samozřejmě nic se nemá přehánět, avšak myslím si, že dokud vaše váha neovlivňuje vaše zdraví, je vše v pořádku.

Islámští teroristé. Stále mi nejde do hlavy, jak si někdo může myslet, že zabíjení lidí vede k šíření náboženství, jak někdo může věřit tomu, že když se dobrovolně odpálí, dostane se do ráje. Zfanatizovaní lidé s vymytými mozky. Jen by mě zajímalo, kdo to spustil. Kdo za to všechno může. A jestli je sám se sebou spokojený...

A konečně, imigranti. Tady je jednoduchý důvod, proč jsou lidé tak radikálně proti. Mají strach. A já se jim nedivím, i já mám strach. Avšak nechci všechny házet do jednoho pytle. Jen si představte, jaké to asi musí být. Vaši vlast zachvátila válka a vy se snažíte utéct, abyste sobě a své rodině zachránili život. Jenže dojdete na hranice a tam vás odmítnou se slovy, že si máte problémy vyřešit a ne se cpát do jiné země. No dokážete si to představit? My, kteří si nedokážeme udělat pořádek ve své vlastní zemi, řekneme těm, kteří prchají před válkou, ať si ji vyřeší sami? No krása...
Bohužel nevím, jak tento problém vyřešit. Avšak zastávám se názoru, že bychom měli pomoct, jak jen to jde, přičemž bychom však měli jednat tak, abychom nepřišli k nějaké újmě.


Zní to krásně, svět bez válek a nenávisti, bez zabíjení, znásilňování a odsuzování. Když se ale podívám do minulosti, myslím si, že to není možné. A nepomáhá ani víra v Boha, ani škola, vůbec nic nedokáže zastavit lidskou nenávist.

Doufám, že tento článek aspoň trochu dává smysl. Budu ráda za jakékoli vyjádření v komentářích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petrika petrika | Web | 6. července 2015 v 16:01 | Reagovat

Vieš, ono to má vždy dve strany, na jednej strane netreba všetkých hádzať do jedného vreca, na druhej strane tie obavy sú opodstatnené. Vedela by som sa tu rozpísať na XYZ riadkov, ale radšej si svoj názor nechám pre seba, kdežto neviem, kto všetko by to v budúcnosti mohol čítať :-)

2 Kl1nd Kl1nd | 6. července 2015 v 16:31 | Reagovat

Jak psala petrika každá mince má 2 strany jak tu dobrou tak tu špatnou. Když se podíváš do minulosti tak rasizmus a takové ty věci které jsi popisovala vždy bývaly a myslím si že vždy budou skrz některé kteří věří všemu.
Doporučuju se podívat na film Náš vůdce (aneb německy: Welle, Die) která popisuje skoro vše co tady popisuješ (až na rasismus).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama