The Hunger Games

26. června 2015 v 12:54 | Kiara |  Ostatní dojmy

Panem leží na kontinentu, který se dříve jmenoval Amerika. Jeho hlavním městem je Kapitol a skládá se z dvanácti krajů. Tyto kraje se specializují v určitém odvětví, jako je zemědělství, těžba uhlí, rybolov a tak podobně. Suroviny jsou následně posílány do Kapitolu.
Na důkaz nadvlády Kapitolu jsou každoročně pořádány Hladové hry, kdy se z každého kraje losem vyberou dva splátci, chlapec a dívka mezi dvanáctým a osmnáctým rokem, kteří se této sadistické zábavy zúčastní. Poté jsou posláni do arény, kde přežije pouze jeden.


Všechny tři filmy, které zatím vyšly, jsem viděla až poté, co jsem dočetla knihy. Čtvrtý film do tohoto článku dopíši hned, jak jej uvidím.

Napřed začnu postavami, nebo spíše herci. I když ke knižní předloze neseděli úplně dokonale - Peeta měl být kudrnáč, Katniss zase drobná dívenka... - herci mi na role úžasně sedli. Myslím si, že jejich výběr byl skvělý, vůbec mi nedělalo problém si je představovat při čtení další knihy. A herecké výkony se mi také líbily. Peeta byl doopravdy jako z knihy, navíc ten herec se mi tak líbil! (Zřejmě moje nová láska) Hurikán taktéž, takhle nějak jsem si jej představovala. Ačkoli mi přijde, že herečka, co představovala Katniss, nehrála tak dobře jako ostatní.

Podle mého názoru se filmy více méně držely knižní předlohy, za což jsem byla nesmírně ráda. Jak se ale dalo čekat, celá kniha se prostě nemůže vměstnat do filmu. Všechny ty pocity, detaily, které pomáhají ději více porozumnět. Proto bych řekla, že pro diváka, který nečetl knihy, může být doopravdy težké pochopit, čím vším si Katniss prochází, proč se ten chová tak a ta zase tak. Komu věřit, komu ne. Kdybyste stále nevěděli, o čem mluvím, mám naprosto výstižný obrázek:


A dále se mi líbily kostýmy. Obyvatele Kapitolu jsem si představovala stejně směšně, jako byli ve filmu. Oblečení v arénách jsem si představovala jinak, avšak ve filmu je ztvárnili mnohem lépe, než jak jsem je měla v hlavě. Bohužel, extravagantní šaty Katniss při televizní show byly v obou případech méně okouzlující, než jsem si představovala, i při jízdě ve voze. Avšak zde musím podotknout, že bylo určitě těžké něco takového udělat.

Než se dostanu k jednotlivým filmům, ještě bych si chtěla postěžovat, že ty smrti byly ve filmech hodně odfláklé. Sakra, v Hladových hrách se umíralo pořád, ale oni žádnou pořádně neukázali. To mě tak strašně mrzelo. Smrt byla součást jejich života, tak proč nás o to ochudili?

A přesouvám se k hodnocení samostatných filmů:

První film byl hodně uspěchaný, čemuž se moc nedivím. Byla bych překvapená, kdyby se jim povedlo ukázat vše, co nabízí kniha. Dále vůbec nechápu tu kameru. Třásla se, možná pro efekt, ale mě to příšerně rušilo. Nevím, jestli by mě film bavil, kdybych nečetla knihu.

V druhém filmu se naštěstí kamera tolik netřásla. Celkově zpracování mi přišlo lepší a víc jsem se bavila. Taky byl hodně zajímavý přechod rozlišení ve filmu, kdy před arénou je obraz v poměru 2.35:1, v aréně 1.78:1. Nikde jinde jsem nic takového zatm neviděla. A vůbec to nebyl špatný nápad.

Tady máte zhruba rozdíl (1.77:1 ~ 1,78:1 a 2.4:1 ~ 2.35:1):

No a film třetí se od knihy lišil asi nejvíc, i když to nebyl takový velký rozdíl, takže mi to moc nevadilo. Opět se zde vyskytovaly věci, které člověk bez knih rozhodně nepochopí. Film je ale také fajn, nevím, jestli lepší než druhý, možná na stejně dobré úrovni.

Takže, závěr? Prvně si přečtěte knihy, poté se koukněte na filmy, nebo aspoň vždy dočtěte knihu, podívejte se na příslušný film a začněte s knihou další, jak jsem to ostatně dělala i já. Recenzi na knihy přidám co nevidět. Tam se také budu více věnovat popisu děje.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 27. června 2015 v 12:03 | Reagovat

Hodně pěkná recenze. Vcelku jsem ráda, že filmy jsi podobné knihám :-)
Já jsem dřív koukala jenom na filmy..a knihy jsem nečetla. Ale teď to dělám tak, že si nejdříve přečtu knížku a pak se pouštím do filmu :-) Je to o hodně lepší a přesně ten obrázek, který si vybrala tomu nasvědčuje :-)
S tou smrtí jak nás ochudili...tak s tím souhlasím, je škoda, že to do filmu nepřidali...
Tipovala jsem si, že třetí díl se bude od knížky lišit nejvíce..:-) Co bych dala za to, psát takové recenze, jako ty :-)

2 Snapeova Snapeova | Web | 30. června 2015 v 4:20 | Reagovat

Musim rict, ze z filmu k druhe knize jsem nadsena nejvic. Celkove lidi, co nectou knihy a chodi jen na filmy nemuzou vetsinu veci vubec pochopit. Jsem moc rada, ze ja ochuzena nejsem, ale stve me, kdyz nekdo rekne, ze je HG treba o nicem. Ono je to dost o te psychicke strance a to spousta lidi vubec nemuze pochopit, kdyz knihy necetli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama