Monument 14

14. června 2015 v 10:27 | Kiara |  Ostatní dojmy

Supermarket a čtrnáct dětí v něm zavřených. Nemohou jít ven, jelikož za zdmi jsou ve vzduchu rozprostřeny nebezpečné chemikálie. Co mohou dělat? Zachrání je někdo?

Název: Monument 14 (1. kniha)
Autorka: Emmy Layourne
Rok vydání v ČR: 2013


Poslední dobou čtu spoustu knih. Ani nevím, kde na to beru čas. Avšak už bylo na čase, protože tato kniha se mi válí na poličce už asi půl roku, nedotčená.

Kniha je napsaná v ich-formě z pohledu Deana, nevýrazného kluka z druhého ročníku na střední škole. Jakmile jeho a dalších třináct dětí (dá se říct) apokalypsa uvězní v supermarketu, dostává se nám různých reakcí mladistvých a desetiletých dětí na onu katastrofu, která je postihla.

Musím říct, že knížka se mi četla skvěle, měla jsem ji za sebou za jeden den, což se mi obvykle nestává, protože čtu doopravdy pomalu. Avšak styl, kterým je kniha psaná, se mi opravdu líbil.

Postavy se s katastrofou, která je postihla, každá vypořádávala svým způsobem. Někteří lépe, jiní hůř. Ti, které byste typovali na vůdce, jsou ke konci ty největší trosky a naopak. S postavami se lehce ztotožňujete.

Jsem ráda, že v supermarketu nejsou zavření jen nadržení teenageri, ale také děti, které chtějí jít domů za svými rodiči a vůbec si neuvědomují, v jakém problému se nacházejí. I když je většina z nich nehorázně otravná, starší se musí chovat jinak, než by se chovali bez nich, pokud mi rozumíte. Musí je uklidňovat, že všechno bude v pořádku, i když tomu sami nevěří.

Když už jsme u těch dětí, trochu mi vadilo, že nemluvily, jak by se od nich očekávalo. Prostě mluvily moc dospěle, což je škoda.

Další věc, co mi moc nesedla, je neopětovaná láska hlavního hrdiny. Pořád básní o dívce, která ho totálně ignoruje, přitom venku řádí anarchie a smrtonosné chemikálie...

Nevím, jestli bych měla nějak hodnotit obálku, protože ta nijak neovlivňuje můj názor na knihu. Je pěkná, to rozhodně, ale že by mě upoutala, to se taky říct nedá. V knihkupeství bych si ji asi jen tak nekoupila, kdybych si předem nepřečetla recenzi na internetu.

Nakonec tedy doporučuji, jelikož to bylo zase něco nového, originálního. Rozhodně si někdy koupím i druhý a třetí díl, protože konec knihy je dost otevřený. Kdo má rád rozvoj psychiky postav v apokalyptickém světě, toto je kniha pro vás.


Mimochodem, toto je fotka z mého instagramu, který jsem si nedávno založila: ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Momo-chan Momo-chan | Web | 16. června 2015 v 7:17 | Reagovat

Ja mám teda doma zriadenú knižnicu, ale o tejto knihe som ešte ani len nepočula. Vyzerá to zaujímavo, ale moje skúsenosti s apokaliptickými knihami sú na nič. Nikdy som ich nedočítala. Neviem, či si knihu niekedy prečítam, ale teraz sa nad ňou v kníhkupectva určite zastavím, ak ju uvidím a minimálne si ju prelistujem. :)

2 L. L. | Web | 16. června 2015 v 16:37 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama