Sport nás musí hlavně bavit!

17. března 2015 v 22:24 | Kiara |  Úvahy

"Proč bych měla jet na turnaj v basketbalu, když jsem malá a ani ho neumím hrát?" Tuto větu jsem dneska v tělocviku slyšela od dvou svých spolužaček a docela mě naštvala. Zaprvé, kdyby vážně neuměly hrát basket, tak by je učitelka přece ani nevybrala. A zadruhé, tady nejde přece o to, že se ve škole nehraje úplně přesně podle pravidel nebo že bychom hrály na špičkové úrovni. Jde tu o pobavení ze hry, o adrenalin, kdy chceme porazit jinou školu, a o příjemný pocit s dobře odehrané hry.


Já si sport užívala vždy, kdy jsem mohla. Jsem docela soutěživý typ a snažím se vyhrát za každou cenu. I u pitomé vybíjené s dětmi na táboře děckám prostě nedopřeju ten pocit, kdy by mohly vybít vedoucí. Proto moc nechápu holky z naší třídy, které se do hry nedokáží takto ponořit. Je jim jedno, že prohrají, jen aby se nezpotily víc než je třeba.

Myslím si, že na úrovni, na které se my nacházíme, což je středoškolský tělocvik, nejde moc o to, kdo jak hru umí hrát, jako spíše o zábavu a nasazení. Většina žáků totiž daný sport nikdy aktivně nehrálo a asi ani nikdy nebude. Takže je, sakra, jasné, že to někomu půjde hůř než jinému. Já mám například výhodu, že všechny převyšuji. Basketbal mě však nikdy extra nebral, to však neznamená, že se na to vykašlu a přestanu se snažit. Ani za Boha se do toho pitomýho koše nemůžu trefit, to ale neznamená, že to nebudu dál zkoušet. Spolužačky však se mnou tento přístup ke hře očividně nesdílí.


Další věc, co mě vážně vytáčí, jsou jejich poznámky. Není to fér, protože jsem moc vysoká, říkají mi, ať nejsem tak akční, každá skuhrá jen se jí dotknu. Co by to bylo za hru, kdybych nehrála aktivně a nevyužívala svých silných stránek? O to ve sportu přece jde! Musíte využít čehokoli, co by vás mohlo zvýhodnit před soupeřem, jinak nemáte šanci vyhrát. A to já přesně dělám.

Nedělám sport, protože bych byla dobrá, i když, pravda, na sporty mám vlohy, což se naopak nedá říct o gymnastice a posilování, ale protože mě to baví. Užívám si ten adrenalin, který se mi vyplaví do krve, to přemýšlení ještě před tím, než udělám jakýkoli pohyb, to napětí, kdy nevím, jestli se mi střela povedla nebo ne, pokud jsem ve floorbalové bráně, ten skvělý pocit, kdy chytím těžký míč. Každý sport má něco do sebe a nevěřím tomu, že by někoho nebavil ani jeden jediný. Holky se asi starají víc o své vlasy, než aby daly šanci se pořádně zapotit při kolektivním sportu, načež si zajdou do posilovny.

To je další věc, co mi nejde do hlavy. Posilování. Jasně, kluci posilují, aby měli svaly, holky zase pro štíhlost a zpevnění těla. Ale notak, jak to někoho může bavit? Dělat jeden cvik stále dokola, po pár minutách jej vyměnit za jiný a takto celou hodinu? Vždyť vás nežene dopředu nic víc než dosáhnutí jakéhosi ideálu v podobě štíhlé postavy. To mi přijde docela málo, navíc člověk musí mít velmi pevnou vůli, aby mu to stačilo. V posilování prostě nemůžete nad nikým vyhrát, nemusíte přemýšlet nad strategií, není tam žádné napětí a vzrušení. Tomu já říkám NUDA!


Sport je tu jednoduše od toho, aby nás v prvé řadě bavil. Proč bychom se měli zatěžovat takovou prkotinou, jako je neschopnost trefit branku, pomalý běh nebo malý vzrůst, pokud nás činnost baví? To je jen výmluva. Ale proč byste měli mít potřebu na někoho dělat dojem? Děláte to pro sebe, ne pro ně. A pokud vás vážně tak štve, že nejste dobří ve sportu, trénujte. Zlepšujte se. A pak všem vytřete zrak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 18. března 2015 v 10:17 | Reagovat

Já posiluji s muzikou a dost mě to baví. Ale to je věc názoru :) Je pravda, že u nás je to stejné kdy se holky jen češou, ptají se jestli nemají rozmázlou řasenku a, když má chytit jeden zatracenej míč tak řekne: "ups".

2 Michaela Michaela | Web | 18. března 2015 v 13:12 | Reagovat

Přesně jak píše slečna předemnou, je to všechno jenom věc názoru. 'Sto lidí, sto chutí' každého z nás baví něco jiného a tam tom se to všechno odráží :)

3 Kiara Kiara | E-mail | Web | 18. března 2015 v 15:04 | Reagovat

[1]: [2]: Jsem si vědoma toho, že některé lidi to baví, ale já si to prostě nedokážu představit, jak by mě takováto činnost mohla bavit... :)

4 Elis Elis | Web | 8. listopadu 2015 v 13:53 | Reagovat

A já dvacet dva let stále hledám marně sport, který by mě bavil, ale nyní jsem se smířila s tím, že ani žádný nenajdu. A upřímně je mi to jedno, proč mám dělat něco, co mě nebaví, nejsem kolektivní hráč, tudíž míčové hry nepřichází v úvahu, od malička jsem na všechno spojené s tělocvikem lepmpl a přesně jak píšeš- cviky stále dokola mne nebaví. Ale každý si najde v něčem to své, rozhodně jsem ráda, že ty sis našla zálibu v tomto, holky výš zase našly způsob, kdy je to baví s hudbou.

5 Kiara Kiara | E-mail | Web | 8. listopadu 2015 v 14:04 | Reagovat

[4]: Já taky vyzkoušela spoustu sportů, nejvíc mě bavil asi badminton, který jsem aktivně dělala asi osm let. Je mi docela líto, že jsem skončila, ale co se dá dělat :D
Nevzdávej hledání, sportů je tolik, že si jsem jistá, že nějaký tě určitě bavit bude. Nemusí to být kolektivní sport, umím si představit, že bych třeba ráda plavala, lezla na stěnu nebo střílela z luku ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama