Ach ten češtin

8. července 2014 v 1:55 | Kiara |  Úvahy

Není něco na tom obrázku špatně? Ale co by to mohlo být? Ať se na něj dívám z jakéhokoli úhlu, stále se mi na něm něco nezdá. Co by to tak mohlo být... Hm... Hm... Aha! Asi už to mám! Myslím si, že ten černý text je napsaný špatně, že mám pravdu? Ano? Já to věděla!

Poměrně často hledám nějaké povídky, abych měla jak zabíjet čas, který bych možná měla využít nějak užitečněji. Najednou narazím na pěknou stránku s povídkami, tak si říkám: "Jo! Konečně si můžu přečíst umělecký skvost, který pro mě připravili kamarádi a kolegové otaku!" Poté stačí jeden klik, přečtení prvních pár vět a můj obličej se skroutí do nepopsatelné grimasy. Naštěstí ji popisovat nemusím, protože v jednom anime se naprosto totožná objevuje:

Anime: Soul Eater

Proč? Proč?! Dokážete mi to, prosím, povědět? Jak je možné, že někdo vůbec dokáže napsat "Oči byli modré", "Zaskočil mně", "Rozhodl se že půjde"?! Jak jim to může netrhat srdce? Vždyť to je hrůza!
Já chápu, že nikdo není dokonalý. Jsem si jistá, že mé povídky a články jsou také plné chyb, překlepů a jiného svinstva, jenže si myslím, že aspoň nějakou úroveň mají! Občas mi přijde, že něco sesmolí za deset minut, zveřejní, aniž by si to po sobě vůbec přečtli, a pak jen čekají na vychvalující komentáře. Jistě, většina je tam napíše, aby udělali radost a neurazili, ale najdou se i tací (třeba já), co sdělí svůj upřímný názor a možná pár rad, jak psaní zlepšit. Avšak autor z toho má buď deprese, nebo se do vás obuje takovým způsobem, že začnete přemýšlet, jestli jste to nepřehnali. U někoho známějšího se na vás vrhnou i jejich čtenáři.
Možná někteří oponují s tím, že přece tolik nezáleží na pravopise, jako spíše na ději a originalitě. Hahahahaha... BLBOST! Čtenářský konfort je sakra důležitý! Troufla bych si říct, že možná i důležitější (ale ne o moc). Pokud jde o mě, může být příběh klidně naprosto geniální, fenomenální, originální a jedinečný, ale jestli bude v každé větě nejméně jedna chyba, ať už v čárkách, pravopise či gramatice, úplně mě to odradí. Ale úplně. Zato paskvil o ničem, který se však výborně čte, protože v něm není žádná hrubka, má u mě mnohem větší šanci, že se dostanu k jeho konci.
Před asi půl hodinou jsem četla se snažila číst první díl nejmenované povídky. Dostala jsem se za první čtvrtinu a už jsem nemohla. Mé srdce by to totiž možná nezvládlo. Mohu vám však prozradit, že to byla práce dvou autorek, co psaly stylem roleplayingu. Jedna nepsala zas tak špatně, ale ta druhá... Myslím si, že mohu napsat ukázku:

ČTĚTE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!

Rozhod jsem se, že se stanu pornohercem. Jo, přesně tak. Myslím, že mám spoustu nastudovaného a vím co jak se má dělat, i když mi praxe chybí. Zeptal jsem se kamarádky co si o tom myslí. "Ty a v pornu? Skvělí nápad!" řekla mi. Poděkoval jsem ji, zamířil jsem ke dveřím, pak se na ní usmál a odešel. *Doufám, že to myslela vážně* ale co už neřešil jsem to. Půjdu si za svým snem, ať se děje cokoli!


Snad uznáváte, že tohle se číst nedalo. A to si představte, že jeden takový odstavec o šestnácti řádcích (ano, počítala jsem je) se v povídce vyskytoval, a troufám si říct, že by neskončil, dokud by se do toho opět nevložila autorka číslo dvě. Takže, jak se dalo čekat, napsala jsem svůj názor do komentářů, hned pod "Páni, to je tak kawaii ^^ <3" a jen čekám, co mi na to autorky odpoví. Jen doufám, že to vezmou sportovně a poučí se ze svých chyb.
Každý musí nějak začít, ale raději si to po sobě šestkrát přečtěte, dejte to přečíst i kamarádce nebo se zeptejte někoho na internetu, jestli by vám povídku nezkontroloval. Chatů je spousta a lidé jsou velmi rádi, když budou mít tu čest být prvními, kdo si vaši povídku přečtou. A pokud se pod vaším dílem někdy objeví konstruktivní kritika, vězte, že to neznamená konec světa, ba naopak! Člověk se vám jen snaží pomoct, takže tím, že byste přestali psát/kreslit/zpívat/atd. byste jen pošlapali jeho dobrou vůli. I ti největší umělci stále ladili své chyby.

A jak jsi na tom ty?
Také tě štve na internetu zkomolená čestina/slovenština?
Bereš si kritiku k srdci a snažíš se zlepšovat? Nebo tě vždy odradí od tvoření?
Přečetl/a by sis raději špatně napsanou povídku s dobrým příběhem, nebo dobře napsanou povídku se špatným dějem?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shio Usami Akira Shio Usami Akira | Web | 8. července 2014 v 14:12 | Reagovat

Já taky nemám ráda, když lidí píšou takové šílené hrubky -- musím je pak opravovat (třeba i v chatu na FB) a oni mě za to pak nesnáší :D :D Ale já to prostě musím udělat a říct to !!! :D Ale na druho stranu je pravda, že já dělám taky hodně chyb. Je to hlavně kvůli mému moravskému původu - my tu prostě mluvíme divně :D Takže se to promítá i na mém psaní češtiny :) Většinou si po sobě články čtu, ale občas se mi stane, že nějakou chybu nevidím (a proto existují korektoři, kterého já bohužel nemám) :D

2 Kia Kia | E-mail | Web | 8. července 2014 v 14:34 | Reagovat

[1]: Jo, moravština, taky s ní občas bojuji :D A chyb si všímám pomalu i v mluvené řeči (svoje/tvoje nejčastěji). Asi mi z toho trochu začíná hrabat :D
Číst si po sobě články je základ a měl by to praktikovat každý, protože i když si to jen jednou někdo přečte, vážně to pomůže. Ani nevíš, kolik chyb tam po sobě vždycky najdu :D

3 Nagasaki Nicolca Nagasaki Nicolca | Web | 8. července 2014 v 17:38 | Reagovat

Ach, ta gramatika... to je prevít. :-D Ale já ji miluju. A asi už jsem tím i krapet zdeformovaná, protože v psaném projevu jsem na ni sakra vysazená. A to vděčím čtení. (a proto tak hojně používám přechodníky... a píšu moc knižně... a paní profesorka češtiny by prý poznala moji slohovou práci, i kdybych se k ní nepodepsala xD) Ať si říká kdo chce, co chce (třeba můj literární barbar bratr), čtení knížek psaní náramně pomáhá.
Taky samozřejmě pořád dělám chyby, hlavně mi občas "ujedou" čárky (zvlášť pak v monstrózně dlouhých souvětích :-D), ale myslím, že moje gramatika je na docela solidní úrovni a jsem na to náležitě pyšná. Ale ne zas tolik, abych si myslela, že nemám co zlepšovat. (Mám. A je toho dost.xD)
Bohužel, exituje mezi námi mnoho jedinců, pro které je něco jako gramatika ekvivalent sprostého slova. A když se někdo takový pak pokouší o tvůrčí psaní, je to k pláči. Já sama po sobě povídku před vydáním minimálně třikrát přečtu, než se ji opovážím vypustit na světlo boží (internetové). (Článek jen jednou.(A pak v něm nacházím ty překlepy.:D))
Čímž chci říct, že jsem taky zastáncem názoru, že i když bude příběh zcela BOMBASTICKÝ, ALE v každé druhé větě mě do očí praští hrubka jako Brno - sorry, kámo, něco takového není moje češtinářské cítění prostě schopné překousnout, takže si laskavě opraš základy ze základní školy, těch devět let tam člověk fakt nechodí jen tak pro nic za nic.

4 Nagasaki Nicolca Nagasaki Nicolca | Web | 8. července 2014 v 17:40 | Reagovat

[3]: * za to vděčím čtení (fakt bych neměla psát tak dlouhý komentáře :-D  :-D  :-D)

5 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 12. července 2014 v 12:38 | Reagovat

Přesně tak, souhlasím jak s články, ta ks komentáři nade mnou. Nikdo není dokonalý, do našich článků se chyby a překlepy prostě občas vloudí, ale přečíst si po sobě články alespoň jednou je nutnost.
Taktéž už jsem si zvykla opravovat ostatní lidi, hodně z nich to neslo dost nelibě, ačkoliv jsem to zaobalila do jakési poměrně hezké slupky. :D
Moje slohy se většinou jen hemží staršími výrazy, přechodníky, často používám již, protože se mi líbí více než už. :D Často se také setkávám s tím, že něco řeknu a lidé mi nerozumí, protože cizí případně starší slova vůbec neznají. Řekla bych, že je to proto, že málo čtou, což je jeden z problémů dnešní chyby. Přitom čtení pomáhá v mnoha ohledech, člověk si vylepší gramatiku, vyjadřovací schopnosti, rozšíří si slovní zásobu a to jsou jen některá z pozitiv.^^

6 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 12. července 2014 v 12:39 | Reagovat

* dnešní doby... Jak je vidno, i do komentáře o gramatických chybách a překlepech se mi (snad jen) jeden vloudil :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama